00:04 21/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΑΓΙΑΞ-ΣΑΛΤΖΜΠΟΥΡΓΚ: 0-3
Γήπεδο: Άμστερνταμ Αρίνα

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Σάλτζμπουργκ, καθώς κέρδισε με 3-0 τον Άγιαξ μέσα στην Ολλανδία.

Οι Αυστριακοί έκαναν πλάκα στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό με το πέναλτι του Σοριάνο. Στο 21ο λεπτό η Σάλτζμπουργκ διπλασίασε τα τέρματά της με όμορφο πλασέ του Μανέ και στο 35΄ο Σοριάνο έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Στην επανάληψη ο Άγιαξ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Αυστριακή ομάδα πήρε μια μεγάλη και άνετη νίκη.

ΑΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Φαν Ριν, Μοϊσάντερ, Φέλτμαν, Μπλιντ, Ντουάρτε (59' Πόουλσεν), Ντε Γιονγκ, Σίγκθορσον (60' Κίσνα), Φίσερ, Κρκιτς, Κλάασεν (81' Άντερσεν)

ΣΑΛΤΖΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάσσι, Σβέγκλερ, Ούλμερ, Χιντερέγκερ, Ραμάλιο, Ιλσάκνερ, Μανέ, Λάιτγκεμπ (83' Μπερίσα), Καμπλ (88' Σβέντο), Σοριάνο (73' Ζουλί), Άλαν.