Το πάλεψε ο Μπανιώτης

21:05 15/8/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Κώστας Μπανιώτης είχε όλες τις προδιαγραφές να διεκδικήσει μια καλή παρουσία στο 14ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μόσχας, όμως, το μικρό πρόβλημα στο πόδι δεν του επέτρεψε να κάνει τον αγώνα του όπως θα ήθελε.
Ο αθλητής μας ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 2,20 μ. και 2,25 μ., όμως, δεν τα κατάφερε απέναντι στα 2,29 μέτρα. Μάλιστα το τρίτο του άλμα ήταν πολύ καλό, τόσο που ο αθλητής παρασύρθηκε πήγε να πανηγυρίσει και τελικά είδε τον πήχη να πέφτει από τους στυλοβάτες. Ο πρωταθλητής μας ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, δεδομένο του ότι ταξίδεψε στην Μόσχα με άλμα στα 2,34 μέτρα.
Ο αθλητής μας θα έχει στο μέλλον την ευκαιρία να κοιτάξει και πάλι στα μάτια σπουδαίους αντιπάλους και να διεκδικήσει μια θέση καλύτερη από την 10η, που τελικά κατέλαβε.Ο Μπανιώτης είχε αγωνιστεί με τραυματισμό στο πόδι και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, όπου είχε μείνει στην 9η θέση.