Το πάλεψε η Ξάνθη

23:35 8/8/2013 - Πηγή: AEK365

Η Skoda Ξάνθη ηττήθηκε ξανά με 2-1 από τη Σταντάρ, αυτή τη φορά στη Λιέγη, και δεν μπόρεσε να πετύχει το θαύμα της πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League.

Το ματς

Με το ξεκίνημα του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Μπιλό είχε μια τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ξάνθη

ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα, έπαιξε έξυπνα -και συγκρατημένα- την Σταντάρ, αλλά δεν έβγαλε τις φάσεις εκείνες που θα... κατέβαζαν τον βαθμό δυσκολίας.Η μοναδική ευκαιρία που είχε στο ενεργητικό της η ακριτική ομάδα ήταν αυτή του 35' όταν το σουτ του Μαρσελίνιο έφυγε ελάχιστα άουτ. Αντίθετα, ένα λεπτό πριν ο Μπατσουαγί πήγε να κάνει τη ζημιά μετά από λάθος του Κυριακίδη, αλλά ο Ελληνας γκολκίπερ κράτησε το μηδέν, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η Σταντάρ μπήκε το ίδιο δυνατά και πίεσε για να πετύχει ένα γκολ που θα ξεκαθάριζε το τοπίο της πρόκρισης. Έτσι, δέκα λεπτά περίπου μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βέλγοι κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ σε μία αντεπίθεση με τον Μπατσουαγί να βγαίνει από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή να πασάρει στον Μπιλότ που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Κάπου εκεί η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου προδόθηκε από τις δυνάμεις της και δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 70ο λεπτό με τον νεοεισελθόντα Ντε Καμάργκο να κάνει το 2-0. Η Ξάνθη κατάφερε στο 84ο λεπτό να μειώσει σε 2-1 με τον Ντε Γκούζμαν έπειτα από γύρισμα του Τριάδη από τα αριστερά και αυτή ήταν ουσιαστικά η καλύτερη στιγμή μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Νγκάουα, Μπεν Χαΐμ, Αρσλάνατζιτς, Φαν Ντάμε, Μπούενς (60' Οτζούρκ), Μαρκέ, Μπουλό (60' Μπιά), Μ' Πόκου, Γκουχανετζάντ (69' Ντε Καμάργκο), Μπατσουαγί

Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Κομεσίδης, Βάλλας, Παΐτο (58' Μάνταλος), Ντιέ, Ντε Γκούζμαν, Μαρίν (68' Τριάδης), Μαρσελίνιο (75' Σολάρι), Βασιλακάκης