21:57 12/12/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-3ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: 3-0
Γήπεδο: Red Bull Arena

Το απόλυτο έκανε η Σάλτσμπουργκ που κέρδισε με 3-0 την Έσμπιεργκ και πέτυχε το 6Χ6.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε καλύτερα στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Καμπλ έβγαλε τη σέντρα και ο Μανέ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Καμπλ με σουτ

μετά από κεφαλιά του Μανέ, έκανε το 20. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Έσμπιεργκ, η Σάλτσμπουργκ πέτυχε και το 3-0 στο 63' με το 2ο γκολ του Μανέ. Στο 66ο λεπτό το σουτ του Κλάιν σταμάτησε στο δοκάρι της Έσμπιεργκ, ενώ στο 79' ο Ρέινα αστόχησε από καλή θέση.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάστσι, Κλάιν, Σκίμερ, Χιντερέγκερ, Ραμάλιο, Μπερίσα (71' Νίλσεν), Μανέ (77' Ρέινα), Καμπλ (68' Μεϊλίνγκερ), Λάιτγκεμπ, Άλαν.

ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ: Ρέννου, Χάνσεν, Ντρόμπο-Αμπέμ, Λάουρσεν, Ασκού, Κνούδσεν, Άντερσεν, Άνκερσεν (82' Μάιγκααρντ), Λουσένα (46' Νίλσεν), Αντρέασεν (72' Χάνσεν), Φαν Μπούρεν.

ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.-ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ: 1-3
Γήπεδο: Μορίς Ντουφράνς

Με το κεφάλι ψηλά αποχώρησε η Έλφσμποργκ που νίκησε με 3-1 μέσα στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης.

Η Σταντάρ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε δοκάρι με τον Μπουλό στο 7', ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντε Καμάργκο αστόχησε από ιδανική θέση. Τελικά στο 31ο λεπτό η Σταντάρ άνοιξε το σκορ με τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Μπομπό έξω από την περιοχή. Ωστόσο η Έλφσμποργκ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 41' με το πλασέ του Νίλσον.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό ο Νίλσον έκανε το 2-1, ενώ στο 52' ο Μπέκμαν με όμορφο σουτ έγραψε το 3-1. Στο 73ο λεπτό ο Μπίτον είχε δοκάρι για τη Σταντάρ Λιέγης,

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Ουλιέν, Ιαντόλι, Σιμάν (54' Αρσλάναγκιτς), Σταμ, Μπεν Χαΐμ, Μπουλό (76' Μιλόσεβιτς), Μπίενς, Σισέ, Μαρκέ (64' Μπίτον), Ντε Καμάργκο, Μπομπό.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ: Έλεγκααρντ, Λάρσον, Χόλμεν, Κλάρστρομ, Λανς, Σβένσον, Χέντλουντ, Ρόντεν, Νίλσον (78' Λούντκβιστ), Κλάεσον (90+1' Μομπάεκ), Μπέκμαν (62' Μπέκμαν).