23:48 2/5/2012 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ - 36Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΣΕΛΣΙ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπριτζ

Νίκη που την βάζει σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η Νιούκαστλ. Οι «Καρακάξες» επικράτησαν της Τσέλσι με 2-0 και πλέον ανέβηκαν στην τέταρτη θέση, ξεπερνώντας την Τότεναμ η οποία πάντως έχει ένα ματς λιγότερο. Απο την μεριά τους πλέον οι «Μπλε» μετά απο αυτή την ήττα ψάχνουν

για ένα θαύμα για να βγουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση...

Στους «Μπλε» ανήκε η πρώτη καλή φάση με τον Φενράντο Τόρες στο 10' . Εννιά λεπτά αργότερα οι «Καρακάξες» άνοιξαν το σκορ όταν ο Σαντόν πάσαρε στον Παπίς Σισέ και εκείνος με υπέροχο σουτ έκανε το 1-0. Η Τσέλσι από εκεί και πέρα ανέβασε την απόδοση της και πίεσε... Η Νιούκαστλ ωστόσο έφτασε πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ όταν είχε δοκάρι στο 45' με τον Μπα. Στην επανάληψη το ματς ήταν πιο κλειστό με λίγες ευκαιρίες. Στο 47' οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Τόρες, ενώ στο 71' μετά απο σέντρα του Μποζίνγκουα, Ντρογκμπά , Μάτα και Τόρες δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 94' ο Παπίς Σισέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με απίστευτη ενέργεια και σουτ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ραμίρες, Τόρες, Μίκελ, Μαλουντά (61' Ντρογκμπά), Μεϊρέλες (78'Λάμπαρντ), Μποσίνγκουα, Στάριτζ (45' Μάτα) Τέρι, Μπέρτραντ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρολ, Κολοτσίνι, Σαντόν, Καμπάιγ, Γουίλιαμσον, Σισέ, Μπεν Αρφά (87' Ομπερτάν), Πιρτς, Γκουτιέρες, Μπα (75' Αμεόμπι), Τιοτέ (69' Τέιλορ).