21:57 27/2/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΣΑΧΤΑΡ-ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: 1-2 (1-1)
Γήπεδο: Ντονμπάς Αρίνα

Ταπεινωτική ήττα-αποκλεισμό γνώρισε η Σαχτάρ μέσα στην έδρα της με 2-1 από την Πλζεν και έμενε εκτός.

Η Σαχτάρ είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε από την αρχή, αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, στο 29ο λεπτό η Πλζεν πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Κολάρ έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και λίγο και κατέληξε στα δίχτυα της Ουκρανικής ομάδας. Και

πριν προλάβει να συνέλθει η Σαχτάρ, δέχτηκε και το 2-0 στο 33ο λεπτό. Ο Πετρζέλα βρήκε χώρο έξω από τν περιοχή και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πιάτοφ. Στο 35ο λεπτό ο Μπόλεκ είπε εντυπωσιακά όχι σε σουτ του Τεϊσέιρα, ενώ στο 42' ο Ντάγκλας Κόστα αστόχησε από ιδανική θέση.

Στην επανάληψη η Σαχτάρ πίεσε αλλά το μόνοπου κατάφερε ήταν να μειώσει στο 88' με πλασέ του Αντριάνο.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Κούτσερ, Σέφτσουκ, Κριφτσόφ, Στεπανένκο, Μπερνάρ (67' Τάισον), Κόστα, Τεϊσέιρα, Σρνα, Ιλσίνιο (67' Φερέιρα), Αντριάνο.

ΠΛΖΕΝ: Μπόλεκ, Χούμπνικ, Ρέζνικ, Προχάτζκα, Τσισόφσκι, Χοράβα, Χόρβαθ, Πετρζέλα (68' Μπακός), Τεκλ (90+1' Χεϊντά), Ντούρις (79' Κόβαρικ).