21:56 19/3/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΡΟΜΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 0-3 (1-1)
Γήπεδο: Ολίμπικο

Πλάκα έκαναν οι «βιόλα» μέσα στη Ρώμη, κερδίζοντας με 3-0 τη Ρόμα και τσεκάροντας εισιτήριο για τους «8».

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Νέτο απέκρουσε την κεφαλιά του Πιάνιτς, ενώ στο 4' το πλασέ του Σαλάχ, πέρασε λίγο άουτ. Και τελικά στο 9ο λεπτό οι «βιόλα» πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε

πέναλτι του Ροντρίγκες. Πριν προλάβει να αντιδράσει η Ρόμα, δέχτηκε κι άλλο γκολ στο 18ο λεπτό. Ο Σκορούπσκι έκανε τραγική γκάφα και ο Αλόνσο μπήκε σχεδόν με την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 21'ο Μπασάντα με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στο 55ο λεπτό ο Σκορούπσκι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπαμπακάρ, ενώ στο 77' η σουτάρα του Σαλάχ, τράνταξε το δοκάρι της Ρόμα. Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λιάγιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΡΟΜΑ: Σκορούπσκι, Χολέμπας, Γιανγκά Μπιβά (58' Αστόρι), Τοροσίδης (27' Ιτούρμπε), Μανωλάς, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Κεϊτά (44' Βέρντε), Φλορέντζι, Λιάγιτς, Ζερββίνιο

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ροντρίγκες, Σάβιτς (40' Τόμοβιτς), Μπασάντα, Αλόνσο, Φερνάντες, Μπαντέλι, Χακίν, Βαλέρο (79΄Ακουϊλάνι), Μπαμπακάρ (63' Βάργκας) Σαλάχ.