01:00 5/7/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ: 2-1
Γήπεδο: Estadio Castelao

Τι να την κάνεις την επίθεση όταν έχεις τέτοια στόπερ; Η Βραζιλία στην πιο πειστική της εμφάνιση στο θεσμό, κέρδισε με 2-1 την Κολομβία και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία. Τιάγκο Σίλβα και Νταβίντ Λουίς τα γκολ

της Σελεσάο, γκολ και ο Χαμές Ροντριγκες που έγινε ο 12ος στην ιστορία των Μουντιάλ που σκοράρει σε 5 διαδοχικά ματς. Σε 6 έχουν σκοράρει οι Φοντέν και Ζαϊρζίνιο...

Το ματς ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό οι Βραζιλιάνοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ, ο Τιάγκο Σίλβα βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-0. Στο 10ο λεπτό, ο Κουαδράδο έκανε πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 17' ο Χουλκ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισε για τον Λουίς αλλά ο Αρμέρο έκοψε σωτήρια. Στο 19ο λεπτό οι Χουλκ και Νεϊμάρ έκρυψαν την μπάλα, με τον πρώτο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Οσπίνα να διώχνει. Στην επαναφορά ο Όσκαρ έκανε νέο σουτ, αλλά ο Οσπίνα μπλόκαρε αυτή τη φορά. Στο 22ο λεπτό, ο Ροντρίγκες έκανε μαγική ενέργεια κι έβγαλε την Κολομβία στην κόντρα, αλλά η τελική πάσα του Κουαδράδο κόπηκε από τον Σίλβα, ενώ στο 27' οι Βραζιλιάνοι άλλαξαν ξανά όμορφα, ο Μαρσέλο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στον Φρεντ! Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Χουλκ έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Οσπίνα έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα, ενώ στο 44' ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το φάουλ από πολύ καλή θέση με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου και μόλις στο 59' είχαμε το πρώτο σουτ. Ο Γκουαριν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά αρκετά άουτ, ενώ στο 69' η Βραζιλία έκανε το 2-0 με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Λουίς από πολύ μακριά. Η Κολομβία δεν το έβαλε κάτω και στ 78' ο Ροντρίγκες έβγαλε όμορφα για τον Μπάκα, που ανατράπηκε από τον Σέζαρ και κέρδισε το πέναλτι αλλά ο ρέφερι δεν απέβαλε ως έπρεπε τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ. Έτσι ο Χαμές Ροντρίγκες από τα 11 μέτρα μείωσε σε 2-1 και σκόραρε σε 5ο διαδοχικό ματς στο Μουντιάλ. Από εκεί και πέρα, η Κολομβία προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει τα ματς στην παράταση αλλά η Βραζιλία άντεξε αλλά έχασε στο τέλος τον Νεϊμάρ με τραυματισμό.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σέζαρ, Μαϊκόν, Σίλβα, Λουίς, Μαρσέλο, Φερναντίνιο, Παουλίνιο (86' Ερνάνες), Όσκαρ, Φρεντ, Χουλκ (82' Ραμίρες), Νεϊμάρ (88'΄Ενρίκε)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Σαπάτα, Γέπες, Σάντσες, Αρμέρο, Γκουτιέρες (70' Μπάκα), Ροντρίγκες, Κουαδράδο (80' Κιντέρο), Γκουαρίν, Ιμπάρμπο (46' Ράμος), Σουνίγκα