Τι έβαλες ρε Ντέμη; (VIDEO)

11:37 27/10/2012 - Πηγή: AEK365

Aρκετά χρόνια πίσω. 1997, σαν σήμερα, 27 Οκτωβρίου. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι "πράσινοι" σε καλή αγωνιστική κατάσταση ήρθαν στο Ναό να πάρουν το διπλό.
Η ΑΕΚ του Ντουμιτρίου όμως είχε άλλη γνώμη... Το ματς συγκλονιστικό. Δυνατές μονομαχίες, εντάσεις και περίεργες αποφάσεις του διαιτητή...
Η Ένωση παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Τόνι Σαβέφσκι στο 42'. Ο Δανηίλ βάζει Λυμπερόπουλο

στην επανάληψη για τον Παναθηναϊκό κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του και οι "πράσινοι" στο 52' κερδίζουν ένα ανύπαρκτο πέναλτι, όταν σε πέσιμο του Βλάχου η μπάλα βρίσκει το χέρι του. Ακούσιο, με τον Μηντιούρη όμως να δίνει το πέναλτι. Ο Γεωργιάδης το εκτελεί, νικά τον Ατματσίδη και ΑΕΚ - ΠΑΟ 1-1. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ, που όμως απέναντί της βρήκε εκείνο το βράδυ έναν συγκλονιστικό Βάντσικ.
Έκανε τρομερά πράγματα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ, δείχνοντας ανίκητος. Μέχρι όμως να... μιλήσει ο Νικολαϊδης. Στο 73', κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα δεν είχε δοθεί καταφανέστατο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Κοπιτσή, ο Κασάπης πέρασε την κάθετη πάσα στον Νικολαϊδη. Εκείνος, έχοντας "βδέλλα" πάνω του τον Κολιτσιδάκη και με πλάτη στο τέρμα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, γυρίζει το κορμί του 360 μοίρες και με ένα εκπληκτικό σουτ στο πέσιμο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βάντσικ!

Η Νέα Φιλαδέλφεια παίρνει φωτιά. Κόλαση, γι' αυτή την απίστευτη γκολάρα του Νικολαϊδη, που ακόμα και τώρα... καθηλώνει.

Οι συνθέσεις :

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Κασάπης, Ντόμπος, Κωστένογλου (90' Καραγιάννης), Βλάχος (61' Μπατίστα), Σαβέφσκι, Νικολαϊδης, Κοπιτσής, Ματσέλο (81' Κατσαβός), Γκρέταρσον, Καλιτζάκης

ΠΑΟ: Βάντσικ, Αποστολάκης (30' Γκούμας), Καπουράνης (82' Αλεξούδης), Μιλόγεβιτς, Κολιτσιδάκης, Βαζέχα, Γεωργιάδης, Μίκλαντ, Στράντλι, Κωνσταντινίδης (46' Λυμπερόπουλος), Λαγωνικάκης