Συνέχεια στις εκπλήξεις

15:20 12/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με τους αγώνες της 2ης ημέρας συνεχίστηκε το Ευρωβόλεϊ 2011 σε Αυστρία και Τσεχία, όπου και πάλι δεν έλειψαν οι εκπλήξεις. Στο γειτονικό ντέρμπι, η Σερβία ξεκίνησε εκπληκτικά κόντρα στην Σλοβενία (0/6 ο Γκασπαρίνι), πήρε το πρώτο σετ με 25-9 (!) κι έφτασε να προηγείται με 8-3 στο β', αλλά η είσοδος του Σκετ έδωσε δύναμη στη διαγώνιο στους Σλοβένους και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ωστόσο στις λεπτομέρειες μέτρησε η εμπειρία των Σέρβων. Στο άλλο ματς, η Αυστρία ηττήθηκε
από την Τουρκία, που είχε εξαιρετικό μπλοκ (11 έναντι 3) ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή (μόλις 28% άριστες). Κι οι Αυστριακοί για να έχουν ελπίδες πρόκρισης πρέπει σήμερα να κερδίσουν την Σερβία με 3-0 και να χάσει με το ίδιο σκορ η Τουρκία από την Σλοβενία... Στον β' όμιλο, η Ρωσία από το 71% στην επίθεση κόντρα στην Εσθονία, έπεσε στο 48% κόντρα στους Πορτογάλους, οι οποίοι κόντραραν στο 2ο και 3ο σετ, αλλά η διαφορά ήταν τεράστια στο μπλοκ (15 έναντι 7). Οι έτεροι διοργανωτές Τσέχοι κέρδισαν πολύ εύκολα την απογοητευτική Εσθονία, παρόλο που το μεγάλο τους αστέρι Γιαν Στοκρ είχε χαμηλή πτήση (9/27 επιθέσεις). Τσέχοι και Ρώσοι διεκδικούν σήμερα την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ Εσθονία και Πορτογαλία την 3η θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στον τρίτο όμιλο που είναι από τους πιο συναρπαστικούς η Ιταλία έκανε το 2 στα 2 κόντρα στην Φινλανδία, αλλά η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει αυτή τη νίκη... Στο πρώτο σετ οι Φινλανδοί ήταν εντυπωσιακοί (6-1, 16-9, 21-16), αλλά στο 23-20 έπαθαν μπλακ άουτ και η Ιταλία με σερί 5-0 (πρωταγωνιστής ο Μαστράντζελο που έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 8/9 επιθέσεις, 8 μπλοκ!, 1 άσο) γύρισε το σετ, όπως και το επόμενο, όπου οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 23-22, αλλά και πάλι ο Μαστράντζελο με τα μπλοκ του άλλαξε τα δεδομένα. Η βόμβα όμως έσκασε στο άλλο ματς όπου οι Γάλλοι κατάλαβαν τι θα πει... Βελγικό ανέκδοτο. Η ομάδα του Φρανκ Ντεπεστέλ, που είχε ηττηθεί δύσκολα από την Ιταλία κέρδισε με 3-1 τη Γαλλία, κάνοντας άνω κάτω τον όμιλο... Η Ιταλία έχει σίγουρα προκριθεί, αλλά αν χάσει από τη Γαλλία κινδυνεύει να μην είναι πρώτη, ενώ οι Γάλλοι αν δεν κερδίσουν και οι Φινλανδοί κερδίσουν με καθαρό σκορ τους Βέλγους κινδυνεύουν να αποκλειστούν πρόωρα. Τέλος στον δ' όμιλο η Σλοβακία 'καθάρισε' και την Γερμανία σε ένα επικό (ως προς την εξέλιξη του κι όχι για την ποιότητα του) ματς, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στην επόμενη φάση και σήμερα κόντρα στην Πολωνία διεκδικεί την πρωτιά. Οι Σλοβακοί παρά την κακή μέρα του Νέμετς (32% στην επίθεση) στηρίχθηκαν στους κεντρικούς τους Κόχουτ (10/12 επ., 5 μπλοκ), Κμετ 13 (5/11 επ., 7 μπλοκ) που ήταν και οι πρώτοι τους σκόρερ. Στο ντέρμπι του ομίλου η Βουλγαρία παρά το σοκ της ήττας από την Σλοβακία και την απώλεια του πρώτου σετ, επικράτησε δίκαια της Πολωνίας με τη διαφορά των δύο ομάδων να είναι στον διαγώνιο (40% ο Γκρούτσκα για τους Πολωνούς, 64% ο Νικόλοφ και 69% ο Σοκόλοφ για τους Βούλγαρους).