20:54 9/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΡΟΜΑ-ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: 1-0
Γήπεδο: Ολίμπικο

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου βρίσκεται η Ρόμα, που επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό. Μάλιστα σκόρερ ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης, ο οποίος μετά από σέντρα του Ντοντό, έκανε εξ επαφής το 1-0 με πλασέ. Στο 11ο λεπτό ο Σκορούπσκι είπε όχι σε σουτ του Βζόλεκ, ενώ στο 26' ήταν η σειρά του Φιορίλο να αποκρούσει

σουτ του Ναϊνγκολάν. Στο 30' ο Φιορίλο απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Λιάγιτς, όπως έκανε και στο 36' σε προσπάθεια του Φλορέντζι.

Στην επανάληψη η Ρόμα είχε κι άλλες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ.

ΡΟΜΑ: Σκορούπσκι, Νοντό (90+2' Μπενατιά), Τοροσίδης, Κάσταν, Μπουρδίσο, Ναϊνγκολάν (70' Στρούτμαν), Ντε Ρόσι, Ταντέι, Φλορέντζι (76' Ζερβίνιο), Ντέστρο, Λιάγιτς.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Φιορίλο, Ροντρίγκες, Σάλαμον, Φορναζιέρ, Καστελίνι, Ομπιάνγκ, Μαρέσκα (81' Γκέντσογλου), Βζόλεκ, Μπιάρνασον, Σανσόνε, Πότσι (60' Πετάνια)