Στους «8» η Παραγουάη με φινάλε-θρίλερ

07:30 14/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Β' ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ 3-3 Στο καλύτερο, μέχρι στιγμής, παιχνίδι της διοργάνωσης, η Παραγουάη αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Βενεζουέλα και σε συνδυασμό με την νίκη της Βραζιλίας προκρίθηκε ως δεύτερη καλύτερη τρίτη στα προημιτελικά όπου θα συναντήσει ξανά την Βραζιλία. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και από τις δυο πλευρές με την Παραγουάη, μόλις στο πρώτο λεπτό, να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Μπάριος για να προηγηθεί. Αυτό που δεν κατάφερε ο Μπάριος το κατάφερε ο Ροντόν για λογαριασμό της Βενεζουέλας στο 5ο λεπτό όταν έπειτα από συνεχή λάθη
στην άμυνα των Παραγουανών εκείνος έπιασε ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με την Βενεζουέλα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ αλλά η Παραγουάη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 34ο λεπτό με τον Αλκαράζ με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Παραγουάη μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασιστικά στο γήπεδο. Αυτό επιβραβεύτηκε στο 63ο λεπτό όταν ο Μπάριος με προβολή με το σώμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 έχοντας ευνοηθεί και από τις κόντρες. Τέσσερα λεπτά αργότερα τα πάντα φαίνονταν να είχαν κριθεί όταν ο Ριβέρος έκανε το 3-1 για την Παραγουάη. Όμως η Βενεζουέλα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασε. Με την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Φεντόρ μειώνει σε 3-2 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Περόζο με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 στο πιο χορταστικό παιχνίδι της διοργάνωσης. Παραγουάη (Γκεράρδο Μαρτίνο): Βιγιάρ, Βερόν, Αλκαράζ, Ρόκε Σάντα Κρουζ, Βέρα, Ντα Σίλβα, Ριβέρος, Τόρες, Μπάριος, Ορτιγκόζα, Εστιγκαρίμπια Βενεζουέλα (Σέζαρ Φαρίας): Βέγκα, Βισαρόντο, Σισέρο, Μίκου, Ρινκόν, Μαλντονάντο, Γκονζάλες, Λουτσένα, Ροζάλες, Αράνγκο, Περόζο