«Στους» 4 η ΧΑΝΘ

17:03 9/12/2012 - Πηγή: AEK365

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ΧΑΝΘ, κερδίζοντας την Αναγέννηση στον Βύρωνα με 26-17. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σε ένα ακόμα φετινό ματς δεν έπεισε με την εμφάνιση της, ειδικά κόντρα σε μία ομάδα της Α2 Ανδρών και χρειάστηκε την συμβολή των Λοίζου

και Βακάλη στο δεύτερο ημίχρονο για να κερδίσει την μαχητική Αναγέννηση. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 45' πάλεψαν στα ίσια το ματς, αλλά η ΧΑΝΘ επιστράτευσε την εμπειρία της και με ένα επιμέρους σκορ 6-1 μετέτρεψε το 12-14 σε 13-20 (50') και ουσιαστικά «κλείδωσε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Στην επόμενη φάση η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην έδρα της. Ο γιος του έμπειρου προπονητή Λευτέρης Σεϊρεκίδης που ήταν από τους διακριθέντες στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας και 6 τέρματα, είπε: «Ήταν ένα ματς- πρόκρισης στην τετράδα του Κυπέλλου και θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη. Στο 1ο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, αλλά στο δεύτερο βελτιώσαμε την επίθεση μας και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη». Ο προπονητής της Αναγέννησης Νίκος Δρέττας από την πλευρά του επεσήμανε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας. Τα παιδιά πάλεψαν μέχρι τέλους το παιχνίδι. Το ευχαριστήθηκαν και αυτό έχει σημασία».

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΧΑΝΘ 17-26

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 5-8, 9-10 (ημχ.), 10-14, 13-20, 17-26
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Νίκος Δρέττας): Δρόλιας, Μάνθος 6, Μίχος, Διακουμάκος, Βαλαβάνης 1, Λέκκας, Φάμπατς, Κορώνης, Διολέτης 1, Κυριαζής 4, Τσοβίλης 2, Γκλαβόπουλος 1, Ζέκιος, Κακαβογιάννης 2, Κρεμόνας.
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Λοίζος, Τσαβδάρης 3, Σαρηγιαννίδης 1, Παπαδόπουλος Θ., Κοκτσίδης 2, Κουρουμλίδης 2, Μπουκοβίνας, Σειρεκίδης 6, Κόντης 2, Κεσίδης 5, Δέσπος, Ανανιάδης 4, Παπαδόπουλος 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Μερτινιάν, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 1/1-2/2