23:41 17/4/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΙΝΤΕΡ- ΡΟΜΑ: 2-3 (1-2)
Γήπεδο: Σαν Σίρο

Η Ρόμα κέρδισε και μέσα στο Σαν Σίρο την Ίντερ (3-2) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στο 3ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς πρόλαβε τον Μαρκίνιο, όπως έκανε και με τον Ντέστρο στο 9'. Τελικά στο 21' ο Τζόναθαν έκανε τρομερή ενέργεια και νίκησε με σουτ τον Στεκέλενμπουργκ κάνοντας το 1-0. Στο 23'

ο γκολκίπερ της Ρόμα είπε όχι σε σουτ του Ρόκι, ενώ στο 32' το πλασέ του Μαρκίνιο έφυγε λίγο άουτ.

Στο 47ο λεπτό η οβίδα του Τότι έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 54' ο Σάμουελ έκοψε σωτήρια τον Τοροσίδη. Τελικά στο επόμενο λεπτό ο Λαμέλα έφυγε στην κόντρα, άνοιξε στον Ντέστρο κι εκείνος νίκησε με σουτ τον Χαντάνοβιτς κι έγραψε τα 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν κι άλλο γκολ στο 69ο λεπτό ξανά ε τν Ντέστρο, ενώ στο 74' ο Τοροσίδης με τρομερό σουτ έκανε το 3-1. η Ίντερ μείωσε στο 80' με τον Άλβαρες, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ζουάν, Ρανόκια (86' Ρανόκια), Σάμουελ, Κόβασιτς, Ζανέτι, Τζόναθαν, Κουζμάνοβιτς (73' Φόρτε), Σκελότο (64' Μπενάσι), Άλβαρες, Ρόκι.

ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Τοροσίδης, Μαρκίνιος, Κάσταν, Μαρκίνιο, Ντε Ρόσι, Μπράντλεϊ, Φλορέντζι (46' Μπαλτζαρέτι), Λαμέλα (76' Ταντέι), Ντέστρο (71' Ντοντό), Τότι