Στον τελικό η ΑΕΚΑΡΑ

22:47 31/1/2014 - Πηγή: AEK365

Μεγάλη νίκη μέσα στην Αλεξανδρούπολη πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Ένωσης επικράτησε με 3-0 σετ του γηπεδούχου Εθνικού και πήρε με άνεση το εισιτήριο για τον τελικό του Λίγκ Καπ όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο τον Φοίνικα Σύρου. Στόχος, πλέον είναι η κατάκτηση του τίτλου, σε μια διοργάνωση, όπου η ΑΕΚ της

Καρδιάς συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στον τελικό, θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα στις 18:30 το απόγευμα στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Το ματς

Το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ την άφησε πίσω ακόμα και με 6 πόντους (6-0) κι έδωσε δικαίωμα στον Εθνικό να ελπίζει πως θα πάρει εύκολα το πρώτο σετ. Γρήγορα βέβαια η Ένωση συνήλθε και κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα (18-23), φτάνοντας να πάρει προβάδισμα στα σετ με 1-0.
Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την καλή τους εικόνα σε μπλοκ και υποδοχή και παρά την πίεση των αντιπάλων έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση. Παρά τις πολλές ισοπαλίες, που έδειχνε την θέληση των δυο ομάδων να πάρουν το σετ, η ΑΕΚ έδειξε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και έφτασε στο 2-0.
Στην πορεία, η ομάδα του Φλαούνα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και από την αρχή πήρε τα ηνία (9-14). Αυτό ήταν κάτι που της έδωσε στην πορεία αυτοπεποίθηση και δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει (17-21). Έτσι έκανε το 3-0 σετ και πήρε τη νίκη μέσα στην Αλεξανδρούπολη, που την στέλνει στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Τα σετ: 19-25,27-29, 21-25.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θανάσης Μουστακίδης): Ράιτς 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/26 επ, 3 άσσοι, 75% υπ - 75% άριστες), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 4 (4/5 επ, 35% υπ - 24% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 45% άριστες), Κώστας Δαλακούρας 1 (1/6 επ, 61% υπ - 56% άριστες), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 12 (12/17 επ, 60% υπ - 47% άριστες), Τόρρες 10 (8/10 επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κατσανεβάκης 4 (4/6 επ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Παγιάν 14 (11/19 επ, 3 άσσοι), Πέτρογλου 18 (16/25 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 61% άριστες) / Γκούζντα (λ, 67% υπ - 62% άριστες), Νοβοσέλατς, Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος.