Στο Ρίο με πεντάρα η Αργεντινή (VIDEO)

08:00 11/9/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 2-5

Την πρόκριση της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφάλισε με πανηγυρικό τρόπο η Αργεντινή επικρατώντας εύκολα της Παραγουάης με 5-2.
Στο 12ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 1-0 αλλά η Παραγουάη κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα του Νούνιες πέντε λεπτά αργότερα.
Η Αργεντινή πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη

με 2-1 καθώς στο 30ο λεπτό ο Αγκουέρο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και στην επανάληψη μέσα σε τρία λεπτά ο Ντι Μαρία (50') και ο Μέσι πάλι με πέναλτι (53') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1.
Στο 86ο λεπτό, ο Ρόκε Σάντα Κρουζ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Παραγουάης και το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Ροντρίγκες στο τελευταίο λεπτό.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Φερνάντεζ, Κάσερες, Κάντια, Αγιάλα, Νούνιεζ, Σάντα Κρουζ, Σαμούδιο, Ντα Σίλβα, Ριβέρος, Φάμπρο (55' Ρόχας), Ακουίνο (45' Ρομέρο)
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Κολοτσίνι, Καμπανιάρο, Ζαμπαλέτα, Γκάγκο (86' Μάξι Ροντρίγκες), Ντι Μαρία, Μέσι, Μπίλια, Παλάσιο (65' Λαβέτσι), Αγκουέρο (77' Μπανέγκα), Μπασάντα

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 2-0

Η Ουρουγουάη διατήρησε την 5η θέση που οδηγεί στα μπαράζ επικρατώντας της Κολομβίας με 2-0. Όλα κρίθηκαν μέσα σε τρία λεπτά αφού πρώτα στο 77' ο Καβάνι έκανε το 1-0 και στο 80ο λεπτό ο Κριστιάν Στουάνι διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Παρά την ήττα η Κολομβία παρέμεινε στην δεύτερη θέση.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Χιμένεζ, Φουτσίλε, Ροντρίγκεζ (45'+1' Ραμίρεζ), Σουάρεζ, Λοντέιρο (45' +1' Στουάνι), Μάξι Περέιρα, Αρεβάλο, Σκότι, Γκονζάλεζ (71' Γκαργκάνο), Καβάνι

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Γέπες, Κάρλος Σάντσεζ (86' Τζάκσον Μαρτίνεζ), Μεντίνα, Αγκουιλάρ (80' Ραμίρεζ), Φαλκάο, Τζέιμς Ροντρίγκεζ, Γκουαρίν, Περέα, Ζούνιγκα, Γκουτιέρεζ (69' Κουαντράντο)

ΒΟΛΙΒΙΑ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 1-1

Μεγάλη ευκαιρία να εδραιωθεί στην πρώτη τριάδα έχασε ο Ισημερινός καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει την ουραγό Βολιβία μένοντας στο 1-1. Στο 47ο λεπτό ο Αρασκάιτα έκανε το 1-0 για τους Βολιβιανούς με τον Καϊσέδο να ισοφαρίζει για τον Ισημερινό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 58ο λεπτό.

ΒΟΛΙΒΙΑ: Κουϊνόνιεζ, Τσουμασέρο (74' Μαΐγκουα), Μπεχαράνο, Καμπρέρα Σκάπιν, Βεϊθάγκα, Άρτσε, Καρντόσο, Ράλντες, Αζόγκουε (45' Αρασκάιτα), Ζεντένο, Μπεχαράνο (45' Μάρτινς)
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ: Ντομίνγκεζ, Γκουαγκούα, Εράθο, Παρέδες, Καϊσέδο (73' Γκουερόν), Μοντέρο, Αγιόβι, Καστίγιο (65' Νομπόα), Βαλένσια, Τζέιμεν Αγιόβι (51' Ιμπάρα), Σαριτάμα

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ-ΠΕΡΟΥ 3-2

Τις λιγοστές ελπίδες της για κατάληψη της 5ης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ διατήρησε η Βενεζουέλα μετά το 3-2 επί του Περού. Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου το Περού έκανε το 0-1 με τον Πάουλο Ουρτάδο και στο 36' ο Ρόντον ισοφάρισε για την Βενεζουέλα. Στην επανάληψη, ο Σέζαρ Ιβάν Γκονζάλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 για την Βενεζουέλα στο 61ο λεπτό και ο Ρόμουλο Οτέρο το 3-1 στο 77'. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ζαμπράνο μείωσε για το Περού στο τελικό 3-2.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Ντάνιελ Ερνάντες, Βισκαρόντο, Αμορεμπιέτα, Ρινκόν, Ορόθκο, Σέζαρ Γκονζάλες (68' Οτέρο), Ροσάλες, Ζοσέφ Μαρτίνες (75' Λουσένα), Αράνγκο (88' Αριστεγκουέτα), Αλεξάντερ Γκονζάλες, Ροντόν
ΠΕΡΟΥ: Ραούλ Φερνάντες, Ροντρίγκες, Χερέρα (13'΄Αντβινκούλα), Ζαμπράνο, Βάργκας, Χουρτάδο, Πιζάρο (63' Λουίς Ραμίρεζ), Κρουσάδο (63' Γκουερέρο), Λομπάτον, Καρίγιο, Ρεταμόζο.