21:46 18/12/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Ντοτρέχτη-Αλκμαάρ: 2-4
(Καλίσε 62', Φελντάικ 82' πεν.- Μαρσέλις 17', Άλτιντρ 25', Ελμ 29', Μπόιμανς 90')

Τη νίκη-πρόκριση με 402 πήρε η Αλκμαάρ μέσα στην έδρα της Ντορτρέχτης και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.
Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Μαρσέλις, ενώ στο 25' ο Άλτιντορ έκανε το 2-0 και στο 29 ο Ελμ το 3-0. Η Ντορτρέχτη μείωσε σε 3-1 στο 62ο λεπτό με τον Καλίσε, ενώ στο 82' ο Καλίσε με πέναλτι έγραψε

το 3-2. το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 90' ο Μπόιμανς

Ντεν Μποσχ- Καμπούρ: 1-0
(Φαν Βέερτ 35')

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πέρασε η Ντεν Μποσχ που κέρδισε την Καμπούρ με 1-0.
Η Ντεν Μποσχ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Φαν Βέερτ, ενώ στο 67' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χοφστέντε. Η Ντεν Μποσχ έχασε και πέναλτι στο41' με τον Φαν Βέερτ.

Ράινσμπουργκς- Αϊντχόφεν: 0-4
(Μανόλεφ 4', Μάταβζ, 22', 26', Στρόοτμαν 65')

Στο ρελαντί πήρε την πρόκριση η Αϊντχόφεν που νίκησε με 4-0 την Ράινσμπουργκς.
Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ μόλις στ 4ο λεπτό με τον Μανόλεφ, ενώ στο 22' ο Μάταβζ έκανε το 2-0 και 4 λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης τριπλασίασε τα γκολ των φιλοξενουμένων.
Στο 33' οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, ενώ στο 65' ο Στρόοτμαν έγραψε το 4-0.