Στο Φάιναλ Φορ ο Φοίνικας

22:18 27/2/2013 - Πηγή: AEK365

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Κηφισιάς και εξασφάλισε την πρόκριση του για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Final 4 Κυπέλλου Ελλάδος.
Η Κηφισιά παρόλο που ταξίδεψε στη Σύρο χωρίς τους Νικολάκη, Μπέλλο, Καλαϊτζίδη, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τους Καριπίδη, Καλαϊτζίδη, κόντραρε τον Φοίνικα, αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία και η ψυχραιμία των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ηλία Λάππα (ενώ αρκετοί από τους συμπαίκτες του αγωνίστηκαν με πυρετό).
Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα

το ματς (9-4, 12-8), αλλά η Κηφισιά επανήλθε και πλησίασε στον πόντο (15-14 με επίθεση του Ρεζκ) για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα του Νικηφορίδη στην επίθεση που έφερε το σκορ στο 20-15 και το πρώτο σετ έληξε σχετικά εύκολα.
Στο β' σετ όμως το παιχνίδι άλλαξε, η μάχη γινόταν πόντο, πόντο και παρόλο που ο Φοίνικας ξέφυγε με 20-17, ο ΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 (δύο άσοι από Παπαδόπουλο) για το 21-22. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Κοβάσεβιτς στον Δεληπρίμη προσπέρασε 24-23, αλλά ο Κροάτης με υπέρβαση έφερε τον ΑΟΚ στο 27-28. Με μπλοκ του Τακουρίδη στον Ντε Σόουζα ο Φοίνικας προηγήθηκε 29-28 και στο 30-29 το άουτ του Παπαγγελόπουλου τελείωσε το σετ.
Αν και πολλοί θα περίμεναν ότι το τρίτο σετ θα ήταν τυπική διαδικασία, ο ΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και προηγήθηκε με 5-9 και μέχρι το 9-13 διατηρούσε το προβάδισμα με άνεση. Το καλό μπλοκ του Φοίνικα έφερε το σκορ στο 14-13, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 17-14 και τον Δεληπρίμη να ισοφαρίζει 19-19, ενώ με δικό του άσο το σκορ έγινε 20-22 για να φτάσουμε στο 22-24. Εκεί είχαμε χαμένο σερβίς του Παπαδόπουλου και κακή επίθεση από τον ΑΟΚ για το 24-24, για να τελειώσει το ματς με μπλοκ του Ντορνέλας (26-25) και κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων.
«Σήμερα παίξαμε όσο χρειαζόταν για να κερδίσουμε. Για άλλη μια φορά είχαμε πολλά προβλήματα, καθώς η μισή ομάδα ταλαιπωρείται από ίωση. Έχουμε φτιάξει στο β' γύρο ένα πολύ δυνατό ρόστερ το οποίο δεν έχουμε καταφέρει να το αξιοποιήσουμε, αφού δεν έχουμε όλους τους παίκτες διαθέσιμους για συνεχόμενα παιχνίδια», είπε αρχικά ο Χρήστος Πάτρας και συνέχισε: «Πετύχαμε τον αρχικό στόχο να είμαστε στο φάιναλ φορ κι είναι σημαντικό για την ομάδα που βρίσκεται συνεχώς σε τελικούς στις μεγάλες διοργανώσεις. Αυτό οφείλεται στον πρόεδρο κ.Παλιόπορτα και στη διοίκηση που κάνουν ότι χρειάζεται για να είναι η ομάδα ψηλά. Θα ξεκουραστούμε και θα αρχίσουμε τη δουλειά για τα πολύ δύσκολα που έχουμε μπροστά μας».
Από την πλευρά του ο Κώστας Αρσενιάδης σημείωσε: ««Αν και κατεβήκαμε με μισή ομάδα, ήμασταν αρκετά καλοί σε κάποια πράγματα, σε κάποια άλλα όμως όχι. Θεωρώ ότι στο β' και γ' σετ αυτοκτονήσαμε., Υπό άλλες συνθήκες με αυτό το σκορ θα ήμασταν ευχαριστημένοι, αλλά έτσι όπως πήγε το παιχνίδι δεν ήμαστε. Το μυαλό μας ήταν στα δύσκολα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας, αρχής γενομένης από το Λιγκ Καπ»
Ο Φοίνικας Σύρου, μαζί με τους Ολυμπιακό, Παμβοχαϊκό και Ηρακλή είναι οι 4 ομάδες που θα αγωνιστούν στο Final 4 (23-24 Μαρτίου στο Ρέθυμνο) και οι κλήρωση των ημιτελικών (όπως και αυτή που αφορά την αντίστοιχη διοργάνωση των Γυναικών) θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη στις 11.30 στα γραφεία της ΕΟΠΕ.
Τα σετ: 25-19, 31-29, 27-25
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας 5 (2 άσοι, 3 μπλοκ), Θάνος 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ), Ντορνέλας 16 (14/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Νικηφορίδης 5 (5/11 επ., 52% υπ. - 43% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκαράς 80% υπ. - 40% άριστες) / Αρβανίτης, Σουλτανόπουλος 1, Ίλιτς
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Ρεζκ 1, Παπαγγελόπουλος 8 (7/13 επ., 1 άσο), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 55% άριστες), Παπαδόπουλος 13 (7/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Δεληπρίμης 16 (15/26 επ.), Ντε Σόουζα 6 (6/15 επ., 68% υπ. - 45% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. - 31% άριστες) /Κοντος, Βλαχάκης