Στο Final Four η Χίος

18:36 19/3/2014 - Πηγή: AEK365

Οι Χιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο τέλος του α' οκταλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 4-1, ενώ το ημίχρονο του βρήκε προηγούμενους με 6-4. Βεβαίως σημαντικό ρόλο έπαιξε ο τραυματισμός του φουνταριστού του Παναθηναϊκού, Γιώργου Αφρουδάκη, ο οποίος αποχώρησε νωρίς από την πισίνα με έντονους πόνους στον ώμο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Χιός κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των δύο τερμάτων (8-6), όμως στην τελευταία περίοδο του ματς και με τον Αφρουδάκη έστω και «λαβωμένο» να επιστρέφει

στην πισίνα, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε στο 8-9, 18'' πριν το τέλος. Όμως 2'' πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι οι γηπεδούχοι έκαναν το 9-9 κι έστειλαν τον προημιτελικό στη διαδικασία των πέναλτι.