Στην παράταση η Ούνιξ

23:36 3/10/2014 - Πηγή: AEK365

Η Ούνικς Καζάν επικράτησε του ΠΑΟΚ στην παράταση με 86-91 στη φιλική αναμέτρηση για το «Π. Οικονομάκης» με τον Κώστα Καϊμακόγλου να είναι ο κορυφαίος του ματς. Σούλης Μαρκόπουλος και Αργύρης Πεδουλάκης έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα αφού η ένταση του παιχνιδιού θύμιζε επίσημο ματς και όχι αγώνα προπονητικού χαρακτήρα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και χάρη στους Κώστα Χαραλαμπίδη και Τζέικ Όντουμ βρέθηκε να προηγείται με 20-8 (5'). Παρά τις προσπάθειες των παικτών

του Αργύρη Πεδουλάκη, οι Θεσσαλονικείς επέμεναν στην καλή άμυνα και ο Κέβιν Λάνγκφορντ στο 14' έκανε το 30-21. Σε εκείνο το σημείο οι Έλληνες «μετανάστες», Ζήσης και Καϊμακόγλου φρόντισαν να αλλάξουν το ρυθμό και με σερί 7-0 μείωσαν σε 30-28 (18') όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +7, (36-29).

Στην τρίτη περίοδο τα καλάθια του Τζέιμς Γουάιτ... ξεκόλλησαν την Ούνικς η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 27 με καλάθι του Μπίκοφ (46-47). Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο να τσεκάρουν πράγματα σε συνθήκες... ντέρμπι. Το σκορ ήταν απόλυτα ισορροπημένο (57-57, 35' και 67-67, 39') μέχρι ο Όντουμ να προσφέρει λύσεις για το 71-67. Ο Τζέρελς μείωσε αρχικά με τρίποντο σε 71-70 και μετά από διαδικασία βολών ο Χαραλαμπίδης δεν έκανε φάουλ και ο Κώστας Καϊμακόγλου με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (75-75).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Έλληνας φοργουορντ συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με την ρωσική ομάδα να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 36-29, 49-52, 75-75, 86-91
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος Σ.): Κάρτερ 6, Χαραλαμπίδης 14 (2), Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μαργαρίτης 8, Λάνγκφορντ Κέβ. 8, Βον 13, Όντουμ 19.
Ούνικς Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 14 (2), Λάνγκφορντ Κιθ 10, Ζήσης 6, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 14 (3), Μπίκοφ 7, Λιχοντέι 2, Φίσερ 11 (10ρ.), Τζέρελς 18 (2)