Στην Μαρσέιγ η πρώτη κούπα (VIDEO)

08:40 28/7/2011 - Πηγή: AEK365
Με τον καλύτερο και πιο θεαματικό τρόπο άνοιξε η σεζόν στην Γαλλία καθώς έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με εννέα γκολ και μια αποβολή, η Μαρσέιγ κέρδισε 5-4 την Λιλ και κατέκτησε το γαλλικό Σούπερ Καπ. Η πρωταθλήτρια Λιλ στο 9ο λεπτό προηγήθηκε με τον Μπαλμόν και στο 57ο ο Αζάρ έκανε το 2-0. Η Κυπελλούχος Μαρσέιγ
μείωσε με τον Αγιού στο 71ο λεπτό αλλά και πάλι η Λιλ πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Σο ένα λεπτό αργότερα. Μέσα σε δυο λεπτά όμως η Μαρσέιγ κατάφερε να ισοφαρίσει καθώς, αρχικά ο Μορέλ στο 85ο λεπτό μείωσε σε 3-2 και στην συνέχεια ο Ρεμί στο 87ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3. Στις καθυστερήσεις μάλιστα η Μαρσέιγ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγιού και την Λιλ να μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σετζού. Η πρωταθλήτρια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπασά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά και πάλι ο Αγιού στο πέμπτο λεπτό του έξτρα χρόνου σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 5-4 για την Μαρσέιγ ολοκληρώνοντας έναν συγκλονιστικό τελικό.