Στην κορυφή του κόσμου ο Χονδροκούκης

17:42 11/3/2012 - Πηγή: AEK365

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής, αφού στο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη κατέκτησε την πρώτη θέση. Ο Έλληνας αθλητής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 2,20 και τα 2,24, με τη δεύτερη τα 2,28 και τα 2,31 μέτρα, με την πρώτη τα 2,33, ενώ απέτυχε τρεις φορές στα 2,35 μέτρα.

Από εκεί και πέρα αξίζει να σημειωθεί πως ο Κώστας Μπανιώτης κατέλαβε την 4η θέση στον πρώτο μεγάλο τελικό όπου πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 2,20 και τα 2,24, με τη δεύτερη τα 2,28 και τα 2,31 μέτρα, είχε στη συνέχεια δύο αποτυχημένες προσπάθειες στα 2,33 (άφησε την τρίτη) και μια αποτυχημένη στα 2,35 μέτρα.

Η Ελλάδα πλέον μετράει πλέον εννέα κερδισμένα μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.