Στην κορυφή ο Ολυμπιακός

19:40 2/12/2011 - Πηγή: AEK365

Ούτε στο τέταρτο εντός έδρας παιχνίδι του δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη του στο Αλεξάνδρειο ο Άρης, που ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό (οι πρωταθλητές μετρούν τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012) με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν την εξαιρετική παράδοση που έχουν στη Θεσσαλονίκη

(μία ήττα στα δέκα τελευταία παιχνίδια).

Από τους γηπεδούχους απουσίασε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στον ώμο του, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιξε με βασικό τον Μενέλαο Κοκκινάκη ο οποίος έπαιξε στη θέση του Πίντο.

Με τον Ιβάιλο Μπαρούτοφ στη σύνθεση του μετά από σχεδόν 50 ημέρες, ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-7, αλλά ο Ολυμπιακός κάλυψε γρήγορα τη διαφορά (11-11) και με τους πρώτους πόντους του Κοκκινάκη προηγήθηκε με 13-15. Ωστόσο ο Άρης και πάλι με τα σερβίς του Κυριακίδη πήρε το προβάδισμα (19-18) για να φτάσει στο 21-19 με μπλοκ του Ριζόπουλου στον Χιμένες. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι και πάλι κόλλησαν, ο Ολυμπιακός με σερί 0-3 προσπέρασε 21-22 και παρά την πρόσκαιρη ισοφάριση σε 22-22 έκλεισαν το σετ με 22-25 με κόντρα του Νοβότνι.

Στο β' σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός με την τέταρτη υπέρβαση του Μπαρούτοφ βρέθηκε μπροστά με 5-9, για να δώσει τη θέση του ο Βούλγαρος στον Παλέντζα κι ο Άρης να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 8-9 και ισοφαρίζοντας σε 11-11. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι στο +3 (16-19) με κόντρα του Χιμένες κι έφτασε στο 21-23, αλλά ο Παλέντζας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (23-23). Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 24-25 η κόντρα του Νοβότνι τελείωσε και το β' σετ...

Με το σκορ στο 0-2, ο Ολυμπιακός μπήκε με άλλο αέρα στο τρίτο σετ και τα σερβίς του Φιλίποφ έφεραν το σκορ στο 0-4... Το γρήγορο τάιμ άουτ του Γιάτση, βοήθησε την ομάδα του να σταματήσει το ερυθρόλευκο σερί, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να πραγματοποιήσουν ένα ανάλογο δικό τους σερί. Έτσι η διαφορά ήταν σταθερά στους 4-5 πόντους (3-7, 4-8, 5-10, 9-13, 10-16) για να εκτιναχθεί μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ στο 11-20 και το σετ να τελειώσει χωρίς άλλες συγκινήσεις.

ΤΑ σετ: 22-25, 24-26, 14-25

Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Γιάτσης): Τερζής 1, Μπαρούτοφ 5 (5/13 επ.), Τακουρίδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 8 (6/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 32% άριστες), Ριζόπουλος 9 (8/14 επ.,1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Σάμαρτζιτς 56% υπ.- 33% άριστες) / Παλέντζας 5 (5/12 επ.), Κυπριανός

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (11/21 επ.), Πετρέας 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσοι), Νοβότνι 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 05 % άριστες), Ανδρεάδης 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 69% άριστες), Κουζούνης -λ (75% υπ. - 58% άριστες) / Κανέλλος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2