23:28 3/12/2014 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιλ-Παρί Σεν Ζερμέν: 1-1
(Σιρίγκου 42' αυτ.-Καβάνι 29')

Γα τη Μαρσέιγ δούλεψε η Λιλ, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Παρί και δεν της επέτρεψε να πιάσει κορυφή.

Η Παρί πίεσε από την αρχή και στο 29ο λεπτό ο Καβάνι έκανε το 1-0, αλλά στο 42' μετά από εκτέλεση κόρνερ της Λιλ, ο Σιρίγκου έκανε τραγικό λάθος κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του για το 1-1.

Μετς-Μπορντό:

0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μετς και Μπορντό σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς.

Γκινγκάμπ-Καέν: 5-1
(Μαντανέ 4', 62', Ζιρές 21', Μποβέ 61' πεν., 78'-Γιάχια 17')

Άνετη νίκη με 5-1 πήρε η Γκινγκάμπ κόντρα στην Καέν.

Η Γκινγκάμπ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μαντανέ, αλλά στο 17' ο Γιάχια έκανε το 1-1. Ο Ζιρές στ 21ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Γκινγκάμπ ενώ στο 60' ο Πιέρ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και Μποβέ από τα 11 μέτρα έγραψε το 3-1. Με τη σέντρα, η Γκινγκάμπ πέτυχε και 4ο γκολ, με σκόρερ τον Μαντανέ ξανά. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μποβέ στο 78ο λεπτό.

Μονπελιέ-Σεντ Ετιέν: 0-2
(Πογκμπά 22', Μπαΐς 43')

Τεράστιο διπλό πέτυχε η Σεντ Ετιέν με 2-0 μέσα στην έδρα της Μονπελιέ.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Πογκμπά και στο 43' ο Μπαΐς έκανε το 2-0. Στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ντιομαντέ της Σετ Ετιέν.

Νις-Ρεν: 1-2
(Τσβίτανιτς 83'-Ντεπ 13', Κόνραντσεν 39')

Μεγάλο διπλό για τη Ρεν με 2-1 μέσα στην έδρα της Νις.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ντεπ, ενώ στο 39' ο Κόνραντσεν έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Νις ήταν να μειώσει στο 83ο λεπτό με τον Τσβίτανιτς.

Μπαστιά-Εβιάν: 1-2
(Αμντάλα 35' αυτ.-Βας 65', Ν'Σικουλού 83')

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Μπαστιά η Εβιάν, που κέρδισε με 2-1.

Η Μπαστιά πήρε κεφάλι στο σκορ το 35ο λεπτό, χάρη σε αυτογκόλ του Αμπντάλα, αλλά στο 65' ο Βας έφερε στα ίσα το σκορ. Μάλιστα στο 83ο λεπτό ο Ν΄Σικουλού πέτυχε τα 2-1 για την Εβιάν και της χάρισε μια υπερπολύτιμη νίκη.