Στα ημιτελικά η Εθνική Παίδων

16:06 16/8/2013 - Πηγή: AEK365

Η Εθνική Παίδων κέρδισε 42-38 την Γαλλία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Κίεβο της Ουκρανίας.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα καθώς πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς ο Γιώργος Παπαγιάννης φορτώθηκε με δυο φάουλ. Οι Γάλλοι εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του νεαρού σέντερ και με όπλο τα ριμπάουντ πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν και σε προβάδισμα δέκα πόντων στο τρίτο

δεκάλεπτο (15-25).
Το συγκρότημα του Μάνου Μανουσέλη επέστρεψε στο ματς και προηγήθηκε με 31-30 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η συνέχεια ήταν θρίλερ, με την Εθνική να ξεφεύγει με 40-36 στο τελευταίο λεπτό, αλλά τους Γάλλους να μειώνουν στο καλάθι και να χάνουν την ευκαιρία με τον Λεμπέφ να ισοφαρίσουν 4'' πριν το τέλος. Ο Χαραλαμπόπουλος, που ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 14 πόντους, διαμόρφωσε από τη γραμμή των βολών το τελικό σκορ.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Εθνική είχε 0/17 τρίποντα (!) και μόνο ένα εύστοχο σουτ εκτός ρακέτας.
Τώρα η Εθνική Παίδων περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον ημιτελικό του Σαββάτου, 18:45, ο οποίος θα είναι ο νικητής του Σερβία-Γερμανία (21:00).

Δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38.

Οι πόντοι της ελληνικής ομάδας: Χαραλαμπόπουλος 14 (6 ριμπ.), Παπαγιάννης 8 (13 ριμπ.), Κόνιαρης 8, Σκουλίδας 4 (8 ριμπ.), Μιχαλούτσος 4, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Φραγκιαδάκης, Καμαρας, Ντουζίδης.