20:08 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΛ-ΑΕΚ Κουκλία: 1-0
(Ταργκίνο 90+4')

Πολύ σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Δόξα, που επικράτησε με σκορ 2-1 της ΑΕΚ μέσα στην Λάρνακα και επανήλθε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα έφτασε πλέον τους 20 βαθμούς στην βαθμολογία, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 16 και βλέπει να περιορίζονται σημαντικά οι ελπίδες για να προλάβει την πρώτη εξάδα.

Η Δόξα παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 25', με κεφαλιά του Πεδρίτο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα δεδομένα έγινε πολύ δύσκολα λόγω της αποβολής του Πιντάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54'. Ο Ισπανός επιθετικός είχε δεχθεί την πρώτη κίτρινη στο 51'.

Η Δόξα κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της με γκολ του Λόπο από το σημείο του πέναλτι στο 71', μετά από ανατροπή του Πεδρίτο από τον Εγγλέζου. Η ομάδα της Λάρνακας πάντως δεν παράτησε τον αγώνα και μείωσε στο 82' με κοντινό σουτ του Ρέϊνα, ενώ στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε.

Νέα Σαλαμίνα-Αλκή: 2-1
(Ροκέ 64', Λεόν 78'- Δημητρίου 29')

Δεύτερη σερί νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με σκορ 2-1 της Αλκής, και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη είχε μέτρια παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το 28' όταν ο Μάριος Δημητρίου έφυγε πίσω από την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ντομπρασίνοβιτς και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς εξάσκησαν έντονη πίεση στην εστία του Στυλιανού. Στο 52' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Ντιέγκο Λεόν εκτέλεσε πέναλτι, όμως η μπάλα προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι. Λανθασμένη πάντως η υπόδειξη του διαιτητή Λούκα Σωτηρίου αφού η μπάλα βρήκε στο στήθος του Φυλακτού και όχι στο χέρι του.

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64' με τον Ρόκε, που αξιοποίησε την ωραία ενέργεια και σέντρα του Τζούρτζουριτς. Η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 77' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεόν, γκολ παρόμοιο με αυτό που πέτυχε και στο Τσίρειο απέναντι στον Απόλλωνα την περασμένη βδομάδα.

ΑΕΚ-Δόξα Κ.: 1-2