Σούπερ ανατροπή και τίτλος

19:50 10/7/2011 - Πηγή: AEK365
Το «τρένο» των Κυπρίων Μαριώτας Αγγελοπούλου και Μανωλίνας Κωνσταντίνου δεν σταμάτησε ούτε στο Ρέθυμνο, κάνοντας το 3x3 στις κατακτήσεις των φετινών «Masters». Όπως στην Αίγινα, αλλά και στον Σχοινιά πριν από μία εβδομάδα έτσι και στο Ρέθυμνο επιβλήθηκαν με 2-1 (21-19, 14-21, 16-14) επί των Αθηνάς Δηλαβέρη / Κατερίνας Νικολαΐδου. Η νίκη των Κυπρίων ήταν πολύ πιο δύσκολη από ότι αυτή στο Σχοινιά και συνοδεύτηκε από μια επική ανατροπή, αφού στο τάι μπρεικ βρέθηκαν να χάνουν με 10-4. Το εξαιρετικό σερβίς της Μαριώτας Αγγελοπούλου βραχυκύκλωσε την υποδοχή των Δηλαβέρη/Νικολαΐδου, «τρέχοντας» σερί 7-0,
συμπεριλαμβανομένου και των δύο άσων, ήρθε το 10-11 και στη συνέχεια το 11-13. Οι Δηλαβέρη/Νικολαΐδου έχοντας και την πλειοψηφία της κερκίδας μαζί τους, δεν το παράτησαν και με σερί 3-0, έφτασαν πρώτες στο ματς μπολ (14-13), αλλά στο τέλος πανηγύρισαν οι Κύπριες, με την Αγγελοπούλου να παίρνει ένα ακόμη άσο. Νωρίτερα, οι Κύπριες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν το προβάδισμα από την αρχή και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-19. Στο δεύτερο σετ, με καλό σερβίς από την πραγματικά γηπεδούχο... Αθηνά Δηλαβέρη, οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες πήραν από την αρχή «κεφάλι» και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση, επικρατώντας με 21-14.