PREMIER LEAGUE-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.-ΚΠΡ: 4-0
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

Επιτέλους νίκη για τη Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 4-0 της ΚΠΡ.

Στο 8ο λεπτό, ο Ερέρα ελίχθηκε από τα δεξιά, βρήκε τον Μάτα στο ύψος της περιοχής όμως το σουτ του Ισπανού με το δεξί πόδι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να απειλήσει και στο 18ο λεπτό όμως Φαν Πέρσι και Ερέρα δεν συνεννοήθηκαν έπειτα από γύρισμα του Μάτα στο

2ο δοκάρι όμως στο 24' ο Άνχελ Ντι Μαρία «συστήθηκε» στους οπαδούς της Γιουνάιτεντ με το πρώτο του γκολ και 31ο που σημειώνει Αργεντινός ποδοσφαιριστής στην Πρέμιερ Λιγκ. Ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και αφού έσκασε στο χορτάρι, κατέληξε στα δίχτυα της ΚΠΡ για το 1-0. Η Γιουνάιτεντ απέβαλλε το άγχος και οι κινήσεις της έγιναν καλύτερες στον αγωνιστικό χώρο. Στο 35ο λεπτό έπειτα από κούρσα του Ντι Μαρία από τα αριστερά, ο Ρούνεϊ δοκίμασε να σουτάρει όμως η μπάλα κόντραρε. Εμεινε στην κατοχή του Αγγλου, ο οποίος σέρβιρε στον Ερέρα και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ. Λίγα λεπτά μετά, ο Χιλ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος του Ντε Χέα, στην πρώτη απειλητική κατάσταση για την εστία της Γιουνάιτεντ όμως αυτή που βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα ήταν η γηπεδούχος. Μάτα και Ερέρα άλλαξαν όμορφα την μπάλα, αποδέκτης έγινε ο Ρούνεϊ, ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκριν για 3η φορά με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΚΠΡ έχασε την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο ματς. Στο 47' ο Κράνιτσαρ σούταρε ανενόχλητος από το ύψος της περιοχής όμως ο Ντε Χέα απομάκρυνε δύσκολα με το δεξί πόδι. Στο 53΄οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα, ο Μάτα όμως δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής να βάλει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Πέντε λεπτά όμως μετά, τα κατάφερε. Ο Ντι Μαρία θέλησε να κάνει το μακρινό σουτ αλλά...κατά λάθος έβγαλε φοβερή ασίστ στον Μάτα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Γκριν για το 4-0. Στο 67ο λεπτό το «Ολντ Τράφορντ» σηκώθηκε όρθιο για να αποθεώσει τον Ραδαμέλ Φαλκάο στην πρώτη του συμμετοχή με τη Γιουνάιτεντ, με τον Ρούνεϊ να περνά πίσω από το επιθετικό δίδυμο που συνέθεταν για το τελευταίο 20λεπτο ο Κολομβιανός με τον Φαν Πέρσι. Στο 78ο λεπτό έπειτα από λάθος του Ρόχο, ο Βάργκας βρέθηκε απέναντι από τον Ντε Χέα, όμως το δεξί σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα άουτ. Φαλκάο και Ρούνεϊ είχαν άλλες δύο καλές στιγμές για τη Γιουνάιτεντ προς το τέλος του αγώνα, χωρίς να αλλάξει όμως το 4-0, το οποίο ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ (Βαλένσια 67'), Έβανς, Ρόχο, Μπλάκετ, Μπλιντ, Ερέρα, Μάτα (Φαλκάο 67'), Ντι Μαρία (Γιανουζάι 82'), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι

ΚΠΡ: Γκριν, Ίσλα, Φέρντιναντ, Κόκερ, Χιλ (Τραορέ 46'), Κράνιτσαρ, Σάντρο, Φερ, Φίλιπς, Όστιν (Βάργκας 58'), Χόιλετ