21:32 21/2/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ- ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 2-0
Γήπεδο: Ρενάτα Νταλ' Άρα
Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η Μπολόνια, η οποία κέρδισε με 2-0 τη Φιορεντίνα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Μόι9ς στο 3ο λεπτό η Μπολόνια απείλησε με την κεφαλιά του Άντονσον, ενώ στο 5ο λεπτό, το πλασέ του Γιόβετιτς πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 10' η Μπολόνια διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Βάργκας, ενώ στο 21ο λεπτό ο Ραμίρες εξ επαφής κατάφερε να

αστοχήσει.
Ένα λεπτό αργότερα ο Ζιλέ πρόλαβε τον Γιόβετιτς, ενώ στο 27ο λεπτό ο γκολκίπερ της Μπολόνια είπε όχι στον Αμάουρι.
Η Φιορεντίνα πίεζε, αλλά η Μπολόνια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 30ο λεπτό.
Ο Ντι Βάιο έβγαλε από δεξιά τη σέντρα και ο Ντιαμάντι με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Μπόρουτς.
Ο Ζιλέ είπε ξανά όχι στον Αμάουρι στο 32΄, ενώ στο 40ο λεπτό ο Μοντολίβο σημάδεψε το δοκάρι του Ζιλέ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Ντι Βάιο αστόχησε από πού καλή θέση, αλλά όχι και ο Ραμίρες στο 43'.
Ο Ντι Βάιο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ραμίρες με πανέμορφο τακουνάκι, έκανε το 2-0.
Στο 48ο λεπτό ο Μπόρουτς είπε όχι στον Ραμίρες, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ολιβέρα για αγκωνιά.
Στο 69ο λεπτό ο Κονε έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, αλά η πάλα πέρασε μόλις άουτ, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο.
ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Ζιλέ, Άντονσον, Πορτανόβα (80' Τσερούμπιν), Ράτζι, Πέρες, Μουντιγκάι, Πουλτζέτι, Ρούμπιν, Ντιαμάντι, Ραμίρες (68' Κονέ), Ντι Βάιο (77' Ακουαφρέσκα).
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μπόρουτς, Γκαμπερίνι (59' Σαλιφού), Νατάλι, Ναστάσιτς (74' Ντε Σιλβέστρι), Ολιβέρα, Λατσάρι, Κασάνι, Μοντολίβο, Βάργκας, Αμάουρι, Γιόβετιτς.