Σφίξανε τα πράγματα για Ολυμπιακό

23:16 6/3/2014 - Πηγή: AEK365

Δήμιος του Ολυμπιακού αποδεικνύεται η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί των «ερυθρόλευκων», αυτή την φορά στο ΣΕΦ 88-86 και του έβαλε... δύσκολα ακόμα και για την πρόκριση...

Οι Πειραιώτες πλήρωσαν τα αμυντικά τους προβλήματα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Ιταλοί πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωσαν τις επιθέσεις τους και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιθ

Λάνκφορτ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους. Δεν... έφτανε ο Ντάνστον για τον Ολυμπιακό, ενώ εμφανή ήταν η απουσία του Βασίλη Σπανούλη. Πλέον, οι Πρωταθλητές Ευρώπης απομακρύνθηκαν σημαντικά από την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του ομίλου, καθώς μετρούν δύο ήττες από την Αρμάνι, ενώ έχουν μπει σε... περιπέτειες, ακόμα και για την πρόκρισή τους στα play offs της διοργάνωσης.Ιδανικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, καθώς κατάφερε να κρατήσει τους Ιταλούς για τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-0.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι, όμως, δεν άργησαν να βρουν την αυτοκυριαρχία τους και μείωσαν στο 29-23 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ δύο λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στη γραμμή εκκίνησής του (31-31). Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο αντίπαλοι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ, με 50-47, ύστερα από τρίποντο του Τζέρελς. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα για την ανατροπή. Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (63-65), έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς.

Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με σερί 8-0 απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (+10, 63-73). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πρίντεζη (68-73) κράτησαν «ζωντανό» και τον Ολυμπιακό και το κοινό στο ΣΕΦ. Η Αρμάνι βρήκε απάντησε με τον Λαουάλ για τον 71-77 για να έρθει ο... θαυματουργός Ντάνστον στην άμυνα χάρις στον οποίον οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν επιμέρους 10-3 για το προσπέρασμα, 81-80! Κρύο αίμα και μεγάλο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ 38'' για το φινάλε (81-85) με το οποίο χάρισε επί της ουσίας τη νίκη στους Ιταλούς. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το τελικό 86-88

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-65, 86-88

Συνολική στατιστική:

Ολυμπιακός: 18/37δίπ., 7/15τρίπ., 29/36β., 23-9ρ., 12ασ., 7κλ., 4κοψ., 13λ.

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: 16/37δίπ., 12/24τρίπ., 20/27β., 20-13ρ., 13ασ., 6κλ., 2κοψ., 17λ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 9, Ντάνστον 11, Περπέρογλου 22 (2), Σλούκας 13 (1), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9(2), Κανγκούρ 7(1), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμιουελς 9, Ουάλας 8, Λαουάλ 13 (8 ριμπάουντ), Μος 6(2), Τζέρελς 11(3).