Σαρωτική η Βασίλισσα

18:42 2/11/2013 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ διατήρησε με άνεση το απόλυτο. Συγκεκριμένα, η Βασίλισσα επικράτησε με 86-65 της Αγίας Παρασκευής στο κλειστό γήπεδο της Ζωφριάς για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 και συνέχισε με νίκη.

Το ματς

Χρειάστηκε λίγο χρόνο η ΑΕΚ για να βρει τα πατήματά της, αλλά όταν το έκανε δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Αγία Παρασκευή, ειδικά μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-17). Η Ένωση έδειξε εξαιρετικά στοιχεία σε άμυνα

κι επίθεση και κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-36).
Στην επανάληψη οι ρυθμοί από πλευράς Βασίλισσας ανέβηκαν ακόμα περισσότερο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 26 (81-55). Όλα έδειχναν πως το απόγευμα θα ήταν αρκετά εύκολο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και ψυχολογική ώθηση, λόγω της παρουσίας των οπαδών, που δημιούργησαν ένα εξαιρετικό κλίμα. Έτσι, το τελικό 86-65 δεν δημιούργησε κάποια έκπληξη και έφερε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την 4η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17,41-36,72-48, 86-65.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος , Φαλέκας , Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιότρας, Νίκολιτς, Γκιζόγιαννης), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος, Δέσπος

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος, Καρβούνης, Καρτέρης, Μπουρδάνος, Βασιλόπουλος, Ζερβός, Γκολούμποβιτς, Σβαρνάς, Αναγνωστόπουλος, Ψαρόπουλος, Ματζιώρης