16:03 11/8/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Βααλβάικ- Φίτεσε: 4-2
(Μπρέιμπρ 13', Καστελέν 40', Ντούιτς 74', 76'- Λέερνταμ 4', Κουζαϊσβίλι 54')

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η Βάαλβαϊκ εντός έδρας την Φίτεσε, καθώς επικράτησε 4-2 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακή ήταν στην έδρα της η Βάαλβαϊκ μέσα στην έδρα της, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος επικράτησε 4-2 της Φίτεσε. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να προηγήθηκαν και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ να ισοφάρισαν,

ωστόσο, δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη γερή... σφαλιάρα από την Βάαλβαϊκ.

Το σκορ για την Φίτεσε άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Λίρνταμ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και με τον Μπράμπερ στο 12' και τον Καστελέν στο 39' έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Η Φίτεσε με τον Καζαϊσβίλι ισοφάρισε στο 54', με την Βάαλαβαϊκ να έχει, όμως, τον τελευταίο λόγο και να φτάνει στο 4-2 με δύο γκολ του Ντούιτς στο 74' με πέναλτι και στο 76'.

Αλκμαάρ- Άγιαξ: 3-2
(Μπέερενς 45', Γιόχανσον 6' πεν., Ελμ 74'-Έρικσεν 21', ντε Γιονγκ 65')

Τεράστια νίκη στο ντέρμπι με τον Άγιαξ πέτυχε η Αλκμαάρ με 3-2 και μάζεψε τους πρώτους της βαθμούς.

Ο Έρικσεν έκανε το 1-0 για τον Άγιαξ στο 21ο λεπτό, αλλά στο 45' ο Μπέερενς έκανε το 1-1. Ο Άγιαξ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 59' με τον ντε Γιονγκ, αλλά στο 65' ο Φαν Ράιν έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Γιόχανσον από τα 11 μέτρα ισοφάρισε ξανά για τους γηπεδούχος. Τη νίκη στην Αλκμαάρ έδωσε ο Ελμ με γκολ στο 74ο λεπτό.

Γκρόνινγκεν-Ουτρέχτη: 2-0
(Φαν ντερ Χέλντεν 2' πεν., Ζίβκοβιτς 71')

Το 2 στα 2 έκανε η Γκρόνινγκεν που επικράτησε με 2-0 της Ουτρέχτης.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Γκρόνινγκεν, που έκανε το 1-0 με πέναλτι του Φαν ντερ Χέλντεν στο 2ο μόλις λεπτό. το τελικό 2-0 πέτυχε ο Ζίβκοβιτς στο 71ο λεπτό.

Φέγενορντ- Τβέντε: 1-4
(Πελέ 29'- Εμπεσίλιο 38', Τάντιτς 58', πεν, 73' πεν., Καστάινιος 79')

Σημαντική νίκη με 4-1 πέτυχε η Τβέντε επί της Φέγενορντ που μετρά δύο ήττες στα πρώτα δύο ματς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πελέ στο 29', αλλά στο 38' οΤάντιτς έφερε το ματς στα ίσα. Στο 58' ο Τάντιτς με πέναλτι έκανε το 2-1 σε μια φάση που αποβλήθηκε και ο Φαν Ντέελεν, ενώ με νέο πέναλτι στο 73' ο Τάντιτς έκανε το 3-1. μάλιστα στο 67' είχε αποβληθεί και ο Ντε Βρι των γηπεδούχων. το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Καστάινιος στο 79'.