17:50 22/2/2015 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 24η Αγωνιστική

Αϊντχόφεν-Ντόρντρεχτ 3-0
(4' Φόρτες αυτ., 62' Ντε Γιόνγκ, 70' Μπρουμά)
Μόνο με... χαρακίρι θα χάσει το πρωτάθλημα η Αϊντχόφεν η οποία ετοιμάζεται να στεφθεί πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2007-2008.
Η ομάδα του Κοκού έφτασε σε ακόμα μια νίκη, 11η συνεχόμενη, επικρατώντας της Ντόρντρεχτ με 3-0. Τα πράγματα για τη πρωτοπόρο έγιναν πολύ απλά μόλις στο τέταρτο λεπτό με τη βοήθεια αντιπάλου καθώς ο Τζέφρι Φόρτες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.
Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

του Λουκ Ντε Γιόνγκ στο 62ο λεπτό και το γκολ του Τζέφρεϊ Μπρουμά στο 70' διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.
Πλέον, η διαφορά της Αϊντχόφεν με τον Άγιαξ είναι στους 14 βαθμούς μετά και τη νέα απώλεια βαθμών των πρωταθλητών Ολλανδίας.

Βίλεμ-Άγιαξ 1-1
(52' Μασάουντ/ 37 Μίλικ)
Μετά από δυο συνεχόμενες νίκες, ο Άγιαξ επέστρεψε στις γκέλες φέρνοντας 1-1 με τη Βίλεμ και βλέπει τη κορυφή να απομακρύνεται ακόμα πιο πολύ. Παρότι προηγήθηκε με τον Αρκάντιουζ Μίλικ στο 37ο λεπτό, ο πρωταθλητής Ολλανδίας έφυγε με ένα μόλις βαθμό καθώς στο 52ο λεπτό ο Αλί Μασάουντ έφερε το ματς στα ίσια για λογαριασμό της Βίλεμ.

Χέρενφεν-Γκρόνινγκεν 3-1
(35' Τερν, 59' Χάτεμπουρ αυτ., 92' Φέερμαν/ 50' Ντε Λέουβ)
Όνειρα Ευρώπης εξακολουθεί να κάνει η Χέρενφεν που επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-1 της Γκρόνινγκεν. Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο ο Σίμον Τερν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε με τη συμπλήρωση 50 λεπτών χάρη σε τέρμα του Μάικλ Ντε Λέουβ.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι γιατί στο 59ο λεπτό βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Χανς Χάτεμπουρ. Το τελικό 3-1 για τη Χέρενφεν διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χενκ Φέερμαν.

Τβέντε-Φίτεσε 1-2
(82' Κορόνα/ 17' Λαμπιάντ, 90' Καζαϊσβίλι)
Με τέρμα του Βαλερί Καζαϊσβίλι στις καθυστερήσεις, η Φίτεσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Τβέντε.
Η Φίτεσε συμπλήρωσε πέντε σερί νίκες και άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ζακαρία Λαμπιάντ. Η Τβέντε ισοφάρισε στο 82' με τον Ζέσους Κορόνα αλλά την τελευταία λέξη την είχε ο Καζαϊσβίλι που με γκολ στο 90' έδωσε τη νίκη στη Φίτεσε που παραμένει στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Φέγενορντ-Εξέλσιορ 3-2
(50' Καζίμ Ρίτσαρντς, 77' Τόρνστρα, 79' Ίμερς/ 7', 30' Φαν Βέερτ)
Σπουδαία ανατροπή και νίκη της Φέγενορντ στο "Ντε Κάιπ" με 3-2 επί της Εξέλσιορ.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με δυο γκολ στο πρώτο ημίωρο του Τομ Φαν Βέερτ.
Ωστόσο, στο 49' η Εξέλσιορ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής, με απευθείας κόκκινη, του Γιούργκεν Ματέι ο οποίος έκανε πέναλτι που εκτέλεσε εύκολα ο Καζίμ Ρίτσαρντς για το 1-2.
Στη συνέχεια και μέσα σε δυο λεπτά η Φέγενορντ έφερε τα πάνω κάτω με τον Γενς Τόρνστρα στο 77' να κάνει το 2-2 και στο 79ο λεπτό ο Λεξ Ίμερς ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 3-2.