Προβάδισμα η Μακάμπι

00:05 16/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE 10ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ-ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: Κιριάτ Ελιζέρ Η Μακάμπι Χάιφα αν και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή της αναμέτρησης με την ΑΕΚ Λάρνακας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να προηγηθεί στο σκορ. Έτσι στο ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου μπήκε φορά, ώστε να
ολοκληρώσει το έργο της. Το γκολ τελικά ήρθε στο 54ο λεπτό όταν η σέντρα από τα αριστερά βρήκε στο κεφάλι του Γκαντίρ, ο οποίος έκανε το ιδανικό τέλειωμα ανοίγοντας το σκορ. Στην συνέχεια η ομάδα του Ισραήλ έδειξε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει το σκορ, όμως έστω κι έτσι οι Ισραηλινοί πήραν μια σημαντική νίκη στο ξεκίνημα του Europa League. ΜΑΚΑΜΠΙ Χ.: Σαράνοφ, Φαλατς,, Ντγκανί, Μεσουμάρ, Γιαχάγια, Βέρεντ, Τβάθα, Γκολάσα, Αμάσα (73' Ντε Χεσούς), Γκαντίρ, Κατάν ( 89'Κόεν). ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ Φορτίν, Ντίμεχ, Μουρίγιο, Ντε Κλερ, Φαν Ντάικ, Λίνσεν, Σκοπελίτης (79΄Κίνσλει), Ρούμπεν Γκόμεζ, Μρντάκοβιτς, Παύλου, Δημητρίου. ΣΤΕΑΟΥΑ-ΣΑΛΚΕ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Κονσταντίν Ραντουλέσκου Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με την Στεάουα αλλά και την Σάλκε να έχουν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Καμία από τις δύο όμως δεν τα κατάφερε με το σκορ του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 0-0. Και στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό που επικράτησε δεν είχε καμία διαφορά, αν και η Στεάουα φάνηκε να είναι πιο συγκεντρωμένη και προσπάθησε να είναι αυτή που θα ευτυχήσει να σκοράρει. Ωστόσο η ισοπαλία μπορεί να θεωρηθεί ένα δίκαιο αποτέλεσμα και για τους δύο. ΣΤΕΑΟΥΑ: Ταταρουσάνου,Λατοβλεβίσι, Γκάρντος, Γκάλαμαζ, Ζεράλντο Άλβες, Μπραντάν, Τανάσε (92' Κοστέα Φ.), Πρεπελίτα (67' Ρουσέσκου), Κοστέα (80'Νίκολιτς) , Λεάντρο, Μπορτσεάνου ΣΑΛΚΕ: Φράιμαν, Χέβεντες, Παπαδόπουλος, Ουτσίντα, Φατς, Ματίπ,Ραούλ, Μαρίκα (73΄Νταξλέρ), Χόλτμπι, Φαρφάν (80΄Μπαουμιόχα) ,Χούντελαρ