Προβάδισμα για Σπερς με όργια Τζινόμπιλι

05:57 17/6/2013 - Πηγή: AEK365

Μία νίκη πριν από την κατάκτηση του τίτλου βρίσκονται πλέον οι Σαν Αντόνιο Σπερς που νίκησαν με 114-104 του Χιτ. Τα «σπιρούνια» παίζοντας τρομερή άμυνα και με τους Τζινόμπιλι, Γριν και Πάρκερ σε τεράστια βραδιά έκαναν το 3-2 και πλέον θέλουν μία νίκη στα δύο εναπομείναντα ματς που γίνονται όμως στο Μαϊάμαι. Απελπιστικά μόνοι τους οι Λεμπρόν Τζέιμς και Ντουέιν Ουέιντ με μοναδικό αποκούμπι τον Άλεν. 24 πόντοι και 10 ασίστ από τον Μανού Τζινόμπιλι

Οι Σαν Αντόνιο μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ματς και με έναν δαιμονισμένο Τζινόμπιλι ο οποίος είχε 8 πόντους στα 4 πρώτα λεπτά. Από τη μεριά τους οι Χιτ ισορρόπησαν το ματς μετά από το πρώτο τετράλεπτο και με τους Ουέιντ και Τζέιμς να τραβάνε το κουπί επιθετικά, έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά οι δυο τους ήταν απελπιστικά μόνοι. Στον αντίποδα ο Τζινόμπιλι είχε συμπαραστάτη τον Τιμ Ντάνκαν που ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μισό του 12καλέπτου αλλά και τον Πάρκερ που ξύπνησε στο τελευταίο τρίλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 13 πόντους (32-19) στη λήξη της 1ης περιόδου. Έκπληξη επιθετικά και ο Λέοναρντ, αλλά μεγάλο όπλο των Σπερς παρέμενε η σφιχτή άμυνα που δεν έδωσε εύκολα σουτ στον Τζέιμς και την παρέα του. Σε εκείνο το σημείο οι Ντάνκαν, Λέοναρντ, Τζινόμπιλι και Πάρκερ, είχαν από 7 πόντους έκαστος, ενώ για τους Χιτ μόνο οι Ουέιντ (8 π.) και Τζέιμς (7 π.) στάθηκαν στο ύψος τους.

Οι Σπερς συνέχισαν την ασφυκτική άμυνα και στο 2ο δωδεκάλεπτο με τα ατού των Μαϊάμι να είναι εγκλωβισμένα και να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους. Την ίδια ώρα η ομάδα του Πόποβιτς έβρισκε λύσεις τόσο από τον Λέοναρντ όσο και από τον Γκριν που με 3 τρίποντα, 7:00 πριν τη λήξη της 2ης περιόδου, έφτασε το σκορ στο 45-28. από την άλλη τα ποσοστά των Μαϊάμι ήταν τραγικά, καθώς σούταραν με 27.6% στα δίποντα και με 25% στα τρίποντα. Οι πρωταθλητές ανέβασαν ρυθμό και με τους Τζέιμς, Ουέιντ και Άλεν να σκοράρουν έτρεξαν ένα καλό σερί κι έφεραν το σκορ στο 49-44, 2μισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το τελικό 61-52 του πρώτου μέρους ήταν αποτέλεσμα κυρίως βολών που κέρδισαν και οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά αλλά κι ενός ξεσπάσματος του Τόνι Πάρκερ που δεν είχε φανεί καθόλου στο 2ο δωδεκάλεπτο.
Έτσι για τους Χιτ στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισαν οι Big Three με τον Λεμπρόν να έχει 16 π., τον Ουέιντ 14 π. και τον Μπος 10 π., ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ντάνκαν και Γκριν είχαν από 13 π. και οι Πάρκερ και Τζινόμπιλι από 11 π.

Ο Λεμπρόν κράτησε μόνος του, του Χιτ στο πρώτο πεντάλεπτο του 2ου μέρους, με τους Σπερς να δείχνουν τον ίδιο πλουραλισμό με το πρώτο μέρος και το σκορ να είναι στο 70-65 (υπέρ των Σπερς), 7 λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δωδεκαλέπτου. Τα «σπιρούνια» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Γκριν και τον Πάρκερ να οργιάζουν αλλά και οι Χιτ με τον Λεμπρόν και τον Ουέιντ έμειναν κοντά στο σκορ (75-70), 3:53 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί ο Γκριν (5/7 τριπ.) και ο Τζινόμπιλι πήραν φωτιά κι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 12 πόντους (87-75) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Σπερς έδειξαν να καθαρίζουν το ματς στις αρχές του 4ου δωδεκαλέπτου, με τον Τζινόμπολι να κάνει όργια αλλά και πάλι, οι Τζέιμς και Ουέιντ έκανα ότι μπορούσαν για να μην ξεφύγει το σκορ. Στο 8:27 πριν το τέλος του ματς οι Σπερς προηγούνταν με 98-80 με τον Γκριν να έχει πάρει κι εκείνος φωτιά. Κάπου εκεί τελείωσε το ματς για τους Χιτ, με μοναδικό που διασώθηκε τον Άλεν ο οποίος προσπάθησε όσο μπορούσε. Απογοητευτικός ο Μπος με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 114-104.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 29-33, 26-23, 27-29

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ: Τζινόμπολι (24π, 2ρ, 10ας, 1κλ), Ντάνκαν (17π, 12ρ, 1ας), Πάρκερ (26π, 1ρ, 5ασ), Λέοναρντ (16π, 8ρ, 1ας, 3κλ), Γκριν (24π, 6ρ), Ντιό (1π, 4ρ, 3ας), Νιλ (2π, 1ρ, 1ας), Σπλίτερ (4π, 2ρ), Μπόνερ (1κλ), Μπλερ, Ντε Κολό, ΜακΓκρέιντι, Γιόσεφ

ΜΑΪΑΜΙ: Τζέιμς (25π, 6ρ, 8ας, 4κλ), Ουέιντ (25π, 4ρ, 10ας, 1κλ), Μπος (16π, 6ρ, 1ας, 1κλ), Τσάλμερς (7π, 4ρ, 1ας, 1κλ), Άλεν (21π, 4ρ, 1ας, ), Μίλερ (5ρ., 1ας, 1κλ), Κόουλ, Χάσλεμ (3ρ), Μπατίερ (7π, 1ρ, 3ας), Άντερσεν, Άντονι, Τζόουνς, Λιούις