Προβάδισμα ανόδου για Σαμπντόρια

23:57 6/6/2012 - Πηγή: AEK365

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ- ΒΑΡΕΖΕ: 3-2
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις
Όνειρα για επιστροφή στη Serie A' κάνει ξανά η Σαμπντόρια, μετά από τη νίκη της με 3-2 στον πρώτο αγώνα των μπαράζ με τη Βαρέζε.
Η Σαμπντόρια μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 5ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μουνάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Έντερ κόντραρε στον Ντε Λούκας κι έξυσε το δοκάρι του Μπρεσάν.
Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Ρενάν έκανε τη σέντρα και ο Γκασταλντέλο από κοντά νίκησε τον Μπρεσάν.
Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα και στην πρώτη της

καλή φάση, η Βαρέζε έφερε στα ίσια το ματς.
Ο Περέιρα Νέτο τροφοδότησε όμορφα τον Ρίοβας, που άδειασε τον Κασταλντέλο και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-1.
Η Σαμπντόρια πήρε ξανά το προβάδισμα στο 48ο λεπτό με τον Πότσι μετά από κάθετη μπαλιά του Ομπιάνγκ και λάθος του Τροέστ, αλλά η Βαρέζε ισοφάρισε ξανά στο 55' με κοντινή προβολή του Ντε Λούκα.
Τη νίκη στη Σαμπντόρια έδωσε ο Γκασταλντέλο με κεφαλιά στο 81ο λεπτό μετά από σέντρα του Ρενάν.
ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ρομέρο, Ριζπόλι, Ροσίνι, Κόστα, Κασταλντέλο, Ομπιάνγκ (76' Πελέ), Ρενάν, Μουνάρι (59' Σοριάνο), Φότζια (61' Αντόνιο), Έντερ, Πότσι.
ΒΑΡΕΖΕ: Μπρεσάν, Κατσιατόρε, Καμίζα, Τροέστ, Γκρίλο, Κόρτι, Κούρτιτς, Ζεκίν, Ρίβας (71' Ναντάρεβιτς), Νέτο (68' μαρτινέτι), Ντε Λούκα (78' Νταμόντε).