Προβάδισμα ανόδου για ΟΦΗ

22:40 22/7/2011 - Πηγή: AEK365
FOOTBALL LEAGUE ΠΛΕΪ ΟΦ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΟΦΗ: 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: «Νέας Σμύρνης» Σημαντικό προβάδισμα για την άνοδο του στην SuperLeague απέκτησε ο ΟΦΗ, αφού νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό στο ντέρμπι
της 1ης Αγωνιστικής των πλέι οφ, το οποίο διεξήχθη στην Νέα Σμύρνη φθάνοντας τους επτά βαθμούς. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Βοιωτοί ήταν καλύτεροι στην επανάληψη. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 26' όταν ο Καμπάνταης ανατράπηκε από τον Ψωμά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι και να αποβάλει τον αμυντικό του Λεβαδειακού με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Κάλαϊτζιτς ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στρατηλάτη, κάνοντας το 0-1. Οι Κρητικοί απείλησαν με δεύτερο γκολ στο 34' και στο 41', όμως τα σουτ των Παπαουλή και Καμπάνταη ήταν άστοχα. Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός πίεσε για την ισοφάριση, αλλά στο 62' ο Ντιμπαλά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βεζυρίδη, ενώ στο 75' ο Πόποβιτς αστόχησε σε κεφαλιά και ο ΟΦΗ κράτησε την νίκη. Ο αγώνας διακόπηκε στο 80' για πέντε λεπτά όταν φίλοι των Βοιωτών πέταξαν κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα μια από αυτές να βρει στο πόδι τον Λεωνίδα Καπάνταη, ενώ στο 85' αποβλήθηκε ο Μπουλούτ για διαμαρτυρία. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Παπακώστας): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Τριποτσέρης, Ψωμάς, Μαχαίρας, Ταραλίδης (31' λτρ Λισγάρας), Μπεγκόνια (72' Ζουρούδης), Βασιλείου (46' Ναπολεόνι), Ντιμπαλά, Πόποβιτς ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Πίτσος, Μπούρμπος, Γεωργίου, Μπουλούτ, Βερόν, Κάλαϊτζιτς, Ρόβας (75' Ρούσεφ), Παπουλής (90+1' Ζαχαράκης), Ζορμπάς (75' Κατσικογιάννης), Καμπάνταης.