Πρώτη νίκη για Μ.Βρετανία

20:37 6/8/2012 - Πηγή: AEK365

Το συγκρότημα του Κρις Φιντς δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Κίνα, επικρατώντας με σκορ 90-58, ωστόσο ήταν απλά ένα... ροζ φύλλο, καθώς έχει αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κορυφαίος ήταν ο Ατσάρα με 16 πόντους, ενώ σε «ρηχά νερά» κινήθηκε ο Λουόλ Ντενγκ σημειώνοντας μόλις 6 πόντους.

Μπορεί το ξεκίνημα της Κίνας να ήταν εντυπωσιακό (7-0), ωστόσο αυτό δεν πτόησε τη Μεγάλη Βρετανία, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ατσάρα -όχι μόνο- πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά έκλεισε την πρώτη

περίοδο στο +12 (27-15). Ο Λουόλ Ντενγκ υπέπεσε γρήγορα σε φάουλ, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί στον πάγκο, όμως οι παίκτες του Κρις Φιντς δεν επηρεάστηκαν και διατηρώντας τον ίδιο ρυθμό, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 46-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι ως προς την εξέλιξη της αναμέτρησης, αλλά στην... εξίσωση προστέθηκαν ακόμα οι Άρτσιμπαλντ, Φρίλαντ και Σάλιβαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τη Μεγάλη Βρετανία στο +24 (72-48). Όλα είχαν κριθεί ήδη, με τους οικοδεσπότες να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου με το τελικό 90-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-31, 72-48, 90-58

Μ. Βρετανία: Λόρενς 6, Μενσά-Μπονσού, Σάλιβαν 11, Ντενγκ 6, Άρτσιμπαλντ 8, Φρίλαντ 10, Ρέινκινγκ 12, Κλαρκ 2, Τζόνσον 9, Μπόατενγκ 10, Ατσάρα 16, Λένζλι.

Κίνα: Ντινγκ 1, Λιου 6, Γι 6, Σ. Γουάνγκ 9, Ζου 1, Σουν, Ζανγκ 4, Τζιανλιάν 10, Γκουό 2, Τσεν, Ζου 8, Ζ. Γουάνγκ 11.