Πρώτη νίκη για Κολοσσό

21:20 16/11/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε με 76-72 των Τρικάλων BC Aries και πήρε την πρώτη του φετινή νίκη, με τους Θεσσαλούς να «επιστρέφουν» από το -20 αλλά να φεύγουν με την ήττα από τη Ρόδο.Ο Κολοσσός έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα καθώς έχτισε από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 30-12 χάρη σε 8 διαδοχικούς πόντους του Νέστορα Κόμματου που έπαιξε κόντρα στην ομάδα με την οποία άρχισε τη σεζόν. Μάλιστα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Ροδίτες ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (32-12) έχοντας εξαιρετικά επιθετικά ποσοστά. Αυτό άλλωστε φαίνεται και από τους 52 συνολικά πόντους που κατάφεραν να σημειώσουν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους αλλά στο μικρό 4-0 που έτρεξαν (52-41) πήραν απάντηση με ένα 8-0 από τον Κολοσσό που έφερε και πάλι τη διαφορά στους 19 πόντους (60-41). Ωστόσο δεν άφησαν την προσπάθεια για ανατροπή. Αρχικά με σερί 10-0 μείωσαν σε 60-51 στο 28' και στο 36' ο Έβανς έδινε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 67-70 ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 7-29! Ο Κολοσσός αντέδρασε, πήρε και πάλι το προβάδισμα και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ με 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 45-32, 63-53, 76-72

Κολοσσός (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10 (2), Γεωργαλλής 7 (7 ριμπάουντ), Κόμματο 10 (2), Σμιθ 6 (5 ριμπάουντ), Στεφανίδης 9 (1), Σίμπσον 2, Τσάμης 17 (2), Πουίτ 1, Όσμπι 14

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 14 (6 ριμπάουντ), Περούνιτσιτς 3 (1), Γιούινγκ 14 (6 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 8 (2), Γκρέιντζερ 17 (1), Δεληγιάννης 6, Ματαλόν 4, Φουντας, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 3