Πρώτη η Ζενίτ... σε πρώτη φάση

08:10 7/11/2011 - Πηγή: AEK365

Με την διεξαγωγή της 30ης αγωνιστικής το ρωσικό πρωτάθλημα έριξε αυλαία για λίγο μέχρι την επανεκκίνηση του εκεί όπου θα κριθεί τόσο ο πρωταθλητής όσο και οι ομάδες που θα υποβιβαστούν. Το τέλος της πρώτης φάσης βρίσκει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην κορυφή με 61 βαθμούς καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κουμπάν. Ο Ντενίσοφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι στο 28ο λεπτό για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 66ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τραορέ.

Την "γκέλα" της Ζενίτ δεν εκμεταλλεύτηκε η ΤΣΣΚΑ

Μόσχας καθώς και εκείνη αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Λοκομοτίβ Μόσχας.

Με δυο γκολ του Σάμουελ Ετό'ο, η Ανζί επικράτησε 3-1 της Κρίλια Σοβέτοφ με το άλλο τέρμα για την Ανζί να το σημειώνει ο Λαχιγιάλοφ.

Μετά την πρώτη φάση ακολουθεί η δεύτερη φάση όπου εκεί οι ομάδες από τις θέσεις 1-8 θα διαχωριστούν από εκείνες που βρίσκονται στις θέσεις 9-16. Πλέον θα ξεκινήσει ένα νέο πρωτάθλημα με δυο γύρους όπου από το γκρουπ 1-8 θα προκύψει ο πρωταθλητής και οι ομάδες που θα εξασφαλίσουν ευρωπαϊκά εισιτήρια ενώ στο γκρουπ 9-16 οι ομάδες θα παλέψουν για την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.