Καθάρισε τον ΟΣΦΠ ο ΠΑΟΚ

20:55 29/4/2015 - Πηγή: AEK365

Ο ΠΑΟΚ με χαρακτηριστική ευκολία νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ στους τελικούς της Volleyleague και με 3-0 στη σειρά των αγώνων κατέκτησε το Πρωτάθλημα. Οι Θεσσαλονικείς έτσι πήραν το πρώτο Πρωτάθλημα της ιστορίας τους, ενώ παράλληλα πανηγύρισαν το νταμπλ.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά

στο παιχνίδι και με καλές επιθετικές και αμυντικές ενέργειες μπλόκαρε τις προσπάθειες του Ολυμπιακού. Έτσι έγινε εύκολα το 1-0 στα σετ.
Έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τραγικό ποσοστό στην επίθεση και οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας 21-18, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 2-0 στα σετ.
Το τρίτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό, αφού οι δύο μονομάχοι βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και έκανε το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-16, 25-19, 25-23.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (13/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ -57% άριστες), Παντακίδης 8 (2/3 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (μπλοκ), Γκόμεζ 17 (13/25 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ, 65% υπ, 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ - 41% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Μαρούλης, Γιούρισιτς 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 6 (5/19 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ -36% άριστες), Κοκκινάκης 4 (3/15 επ, 1 άσσος, 57% υπ -39% άριστες), Κόιστρα 3 (2/8 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (2/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ)/ Στεφάνου (λ, 62% υπ - 54% υπ), Χριστοφιδέλης 8 (7/14 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ -31% άριστες), Προύσαλης, Σωτηρίου, Τζελάτης 6 (4/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ).