00:57 26/6/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-5ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΝΔΟΥΡΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ: 0-3
Γήπεδο: Arena Amazonia

Ο Ντρμιτς σέρβιρε, ο Σακιρί εκτελούσε και η Γαλλία έκανε το χατίρι της Ελβετίας και κράτησε την ισοπαλία με το Εκουαδόρ...

Οι Ελβετοί κέρδισαν με 3-0 την Ονδούρα και σε συνδυασμό με το Χ στο Γαλλία-Εκουαδόρ, πήραν τη 2η θέση του ομίλου και στους «16» θα αντιμετωπίσουν τον Μέσι και την παρέα του

Η Ελβετία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντρμιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Σακιρί έκανε εξ επαφής το πλασέ αλλά ενστικτωδώς ο Βαγιαδάρες απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 6' η ομάδα του Χίτσφελντ άνοιξε το σκορ. Ο Σακιρί έκανε την κίνηση από δεξιά προς τον άξονας και με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 20' ο Σακιρί έκανε από μακριά το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μπερνάρντεθ έπιασε όμορφο γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ. Και στο 31', οι Ντρμιτς και Σακιρί συνδυάστηκαν πολύ όμορφα και ο άσος της Μπάγερν με πλασέ από ιδανική θέση, έγραψε το 2-0, ενώ στο 43' ο Σακιρί έβγαλε όμορφη κάθετη πάσα στον Ντρμιτς, που από πλάγια αριστερά έκανε το πλασέ, αλλά ο Βαγιαδάρες ήταν εκεί για να μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Σακιρί έβγαλε νέα κάθετη μπαλιά, αλλά ο Βαγιαδάρες πρόλαβε τον Ντρμιτς.

Η Ονδούρα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό, μια μπαλιά πέρασε στην πλάτη της άμυνας των Ελβετών και ο Τζέρι Παλάσιος δεν μπόρεσε για λίγο να πιάσει την κεφαλιά ψαράκι, ενώ στο 52' ο Μπένγκτσον απέφυγε και τον Μπενάλιο κι έκανε το πλασέ, αλλά ο Ροντρίγκες έκοψε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Στο 57ο λεπτό ο Ντρμιτς έκανε το σουτ, αλλά ο Βαγιαδάρες έπεσε και μπλόκαρε, ενώ στο 59' ο Βαγιαδάρες έσωσε με τον ώμο, το τσιμπηματάκι του Σακίρι. Δύο λεπτά μετά η Ονδούρα ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Τζέρι Παλάσιος στην περιοχή αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε κάτι, ενώ στο 71' η Ελβετία πέτυχε κι άλλο γκολ. Ο Ντρμιτς έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Σακιρί με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 3-0. Στο 78ο λεπτό ο Τζέρι Παλάσιος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπενάλιο έδιωξε εντυπωσιακά, όπως έκανε και στο 80' σε όμορφη κεφαλιά του Μπένγκτσον. Στο επόμενο αμέσως λεπτό, ο Βαγιαδάρες μπλόκαρε το κοντινό σουτ του Μεχμεντί, ενώ στο 83' απέκρουσε το μακρινό σουτ του Ινλέρ

ΟΝΔΟΥΡΑ: Βαγιαδάρες, Φιγκερόα, Μπερνάρντεθ, Γκαρθία (77' Νάχαρ), Γ.Παλάσιος, Μπένγκτσον, Κόστλι (40' Τζ.Παλάσιος), Μπ.Γκαρθία, Εσπινόθα (45' Μ.Τσάβες), Κλάρος, Μπέκελες.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λιχτστάινερ, Ντζουρού, Σχαρ, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Ινλέρ, Τζάκα (77' Λανγκ), Μεχμεντί, Σακιρί (87' Ντζεμαϊλί), Νρμιτς (73' Σεφέροβιτς)