Πρόκριση για Τζόκοβιτς

19:41 2/7/2014 - Πηγή: AEK365

Έστω κι αν χρειάστηκε 5 σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ανέτρεψε το προβάδισμα με 2-1 του Μάριν Τσίλιτς και πανηγύρισε μια σπουδαία και δύσκολη νίκη επί του Κροάτη, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Wimbledon Championships, εκεί όπου τον περίμενε ο ικανός για όλα, φέτος στο χορτάρι, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.Ο 27χρονος Σέρβος, πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στον πολύ δυνατό Κροάτη όμως βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το σκορ και παίζοντας καλύτερα απ'τον αντίπαλό

του στις κρίσιμες στιγμές, έφτασε στη νίκη με 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-2, 6-2, κλείνοντας θέση για 5η συνεχόμενη χρονιά και 6η συνολικά στα ημιτελικά του ιστορικού τουρνουά.

Εκεί, ο Νόλε θα συναντήσει τον εκπληκτικό Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε πετύχει τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του, αποκλείοντας στα τρία σετ τον υπερασπιστή του τίτλου και μεγάλο αντίπαλο του Τζόκοβιτς στο πάνω μέρος του ταμπλό, Άντι Μάρει.