Πρόκριση για τον ΑΟ Θήρας

19:07 18/2/2015 - Πηγή: AEK365

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-0 του Ανατόλια στην Σαντορίνη και προκρίθηκε στους ‘8' του Κυπέλλου, αλλά το τελικό σκορ αδικεί την φιλοξενούμενη ομάδα καθώς στα δύο πρώτα σετ έγινε φοβερή μάχη.

Στο ντεμπούτο του Απόστολου Οικονόμου στον πάγκο του ΑΟΘ η τοπική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 13-7, όμως η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα αντέδρασε και με τα σερβίς της Δραγουμάνου αρχικά μείωσε σε 13-11, ενώ το 17-15 έγινε 17-19 με άσο της Καλτουρμίδου.

Ο ΑΟ Θήρας απάντησε με καλό σερί στο σερβίς της Οικονομίδου για το 22-19, που έγινε αμέσως 22-22. Το θρίλερ συνεχίστηκε με την Σαντορίνη να χάνει δύο σετ μπολ (24-22, 24-24), να ακολουθεί χαμένη ευκαιρία από την Τένεβα (κάρφωσε άουτ στο 25-24), αλλά το χαμένο σερβίς της Κωνσταντινίδου (26-25) και το μπλοκ στην Καετάνο τελείωσαν το σετ.

Σο β' σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι το 16-15 που έγινε 16-19 με άσο της Κωνσταντινίδου για να φτάσει το Ανατόλια στο +5 (17-22). Η Θήρα μάζεψε τη διαφορά (20-22) και στο 21-23 έτρεξε ένα σερί 3-0 (με την Μουντάκη στο σερβίς) και τελικά στο 4ο σετ μπολ πήρε το σετ με άουτ επίθεση της Καετάνο.

Μετά από αυτή την εξέλιξη το Ανατόλια άντεξε μέχρι το 11-9 του γ' σετ που έγινε 13-9, ενώ το 16-12 μετατράπηκε σε 20-12 και παρόλο που το Ανατόλια μείωσε σε 20-15 ο ΑΟΘ πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Η γνώμη του πάγκου
Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για την πρόκριση. Η ομάδα ήταν ψυχολογικά πιεσμένη ίσως γιατί θέλαμε πολύ την πρόκριση, μας επηρέασε το ρεπό του Σαββάτου ενώ σίγουρα έπαιξε ρόλο και η παρουσία του νέου προπονητή. Όλο αυτό προκάλεσε πρόβλημα ειδικά στα δύο πρώτα σετ και κυρίως στη φάση της αλλαγής. Το ότι κερδίσαμε αυτά τα δύο σετ χωρίς να είμαστε καλοί είναι σημαντικό, ενώ καθοριστικό στοιχείο για τη νίκη μας ήταν το πολύ καλό μπλοκ που είχαμε. Μετά κυριαρχήσαμε πλήρως και ήρθε το 3-0 που μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά δεν ήταν»

Σωκράτης Τζιουμάκας: «Κάναμε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στα δύο πρώτα σετ, αλλά πάλι στο τέλος κολλήσαμε και δώσαμε εύκολους πόντους. Αν πάντως παίξουμε έτσι και στη συνέχεια του πρωταθλήματος δεν θα έχουμε πρόβλημα να πετύχουμε τον στόχο της σωτηρίας»

Τα σετ: 27-25, 28-26, 25-17
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Μουντάκη 3 (1/13 επ., 2 άσοι, 33% υπ. - 22% άριστες), Καβαθά 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 15 (10/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καρπουζά 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 6 (1/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τένεβα 11 (8/32 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες), Αρτακιανού -λ (36% υπ. - 27% άριστες) / Ψυλλάκη Μ..
Ανατόλια (Τζιουμάκας) Καετάνο 10 (8/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Τσιούκαρη 7 (7/18 επ.), Νικολαΐδου 1 (1 μπλοκ), Δραγουμάνου 11 (7/29 επ., 4 άσοι, 35% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 4 (3/11 επ., 1 άσο), Ρεΐζογλου -λ (38% υπ. - 35% άριστες) / Τσοπούλου 1 (1/3 επ.).