Προελαύνει με Αγκουέρο

19:05 10/9/2011 - Πηγή: AEK365
ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΡΣΕΝΑΛ- ΣΟΥΟΝΣΙ: 1-0 Γήπεδο: Έμιρατς Για ακόμη ένα παιχνίδι προβλημάτισε η Άρσεναλ, η οποία ωστόσο πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Σουόνσι. Μουδιασμένη εμφανίστηκε η Άρσεναλ στα πρώτα λεπτά, δείχνοντας ότι δεν έχει ακόμα ξεπεράσει τον διασυρμό από τη Μάντσεστερ. Ωστόσο ο Αρσάβιν βρήκε τη λύση στο 40ο λεπτό και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» είχαν κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουν, ωστόσο έδειξαν
πως ακόμα θέλουν πάρα πολύ δουλειά. ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Φριμπόνγκ (74' Χοσελίν), Αρτέτα, Αρσάβιν (62' Μπεναγιούν), Γουόλκοτ, Φαν Πέρσι (81' Τσαμάκ). ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Ράνγκελ, Κόλκερ, Ουίλιαμς, Τέιλορ, Ογκουστιέν (62' Γκόουερ), Μπρίτον, Άλεν (75' Ντόμπι), Σινκλέρ, Ντάιερ (84' Μουρ), Γκράχαμ. ΕΒΕΡΤΟΝ- ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 2-2 Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ Αήττητη παρέμεινε η Άστον Βίλα, η οποία πήρε σημαντική ισοπαλία 2-2 μέσα στην έδρα της Έβερτον. Η Έβερτον ήταν πολύ καλή στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Κέιχιλ τροφοδότησε τον Οσμάν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χάουαρντ. Οι «χωριάτες» ξύπνησαν στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 63' με τον Στίλιαν Πετρόφ, ωστόσο ο Μπέινς στο 69' έκανε με εύστοχο πέναλτι το 2-1. Το βαθμό της ισοπαλίας στη Βίλα έδωσε ο Αγκμπονλαχόρ με ένα γκολ 83ο λεπτό. Για 5 λεπτά με την Έβερτον αγωνίστηκε και ο Βέλλιος. ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Γιαγκέλκα, Ντίστιν, Μπέινς, Κόουλμαν (81' Μπάρκλεϊ), Φελαϊνί, Ρόντγουελ, Μπιλιαλέντινοφ (72' Ντρένθε), Οσμάν, Κέιχιλ (85' Βέλλιος). ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκίβεν, Χάτον, Νταν, Κόλινς, Γουόρνοκ, Πετρόφ, Ντελφ (80' Άιρλαντ), Ν'Ζόγκμπια (72' Όλμπρινγκτον), Αγκμπονλαχόρ, Χέσκεϊ (17' Μπάναν), Μπεντ. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ- ΓΟΥΙΓΚΑΝ: 3-0 Γήπεδο: Σίτι οφ Μάντσεστερ Στόφα πρωταθλήτρια έδειξε για ακόμη μία φορά η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία καθάρισε εύκολα με 3-0 τη Γουίγκαν και μετρά πλέον 4 νίκες σε ισάριθμα ματς. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κουν Αγκουέρο, ο οποίος πέτυχε και τα 3 γκολ της ομάδα του. Η Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Αγκουέρο, που δείχνει να βγάζει από νωρίς τα χρήματα που ξόδεψαν γι' αυτόν οι Άραβες. Ο Αργεντινός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ στην αντίθετη γωνία έκανε το 1-0. Οι «πολίτες» είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 18' να κάνουν 2 τα τέρματά τους, αλλά ο Τέβεζ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αλ Χαμπσί από τη βούλα του πέναλτι. Το κρεσέντο του Κουν Αγκουέρο συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Ο Αργεντινός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς στο 63ο λεπτό και στην ουσία «κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, ενώ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 69'. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Μίλνερ, Τουρέ (80' Ραζάκ), Τζόνσον, Σίλβα, Αγκουέρο (71' Μπαλοτέλι), Τέβεζ (61' Νασρί). ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Μπόις (60' Σταμ), Κάλντγουελ, Λόπεζ, Φιγκερόα, Ρονταγιέγκα, Ντιαμέ, Γουότσον (70' Κρουσάτ), ΜακΆρθουρ, Μόουσες, Ντι Σαντό (70' Γκόμεζ). ΣΤΟΟΥΚ- ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-0 Γήπεδο: Μπριτάνια Την πρώτη τη