23:23 25/1/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ- ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: 3-0
Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ

Εύκολη νίκη πέτυχε η Ντόρτμουντ με 3-0 κόντρα στη Νυρεμβέργη και βρέθηκε στη 2η θέση.

Η Ντόρτμουντ πίεσε από τα πρώτο λεπτό και άνοιξε το σκορ στο 18' με το πέναλτι του Μπλαστσικόφσκι. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Νυρεμβέργη, δέχτηκε και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα. Ο Γκέτσε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μπλαστσικόφσκι

με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ δεν απειλήθηκε και είχε μάλιστα ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, ενώ στο 77' την επανεμφάνισή του με την κίτρινη φανέλα έκανε ο Νούρι Σαχίν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 88' ο Λεβαντόφσκι.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σαντάνα, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γκιντογκάν (90' Λάιτνερ), Κελ (77' Σαχίν), Μπλαστσικόφσκι (77' Μπέντερ), Γκέτσε, Ρόις, Λεβαντόφσκι.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Σέφερ, Τσάντλερ, Νίλσον, Πινόλα, Κλόζε, Μπάλιτς, Σίμονς, Φόιλνερ, Γκέμπχαρτ (78' Πόλτερ), Κιγιοτάκε, Πέκχαρτ (78' Φραντζ).