Πήρε το Σούπερ Καπ η Τσβόλε

23:17 3/8/2014 - Πηγή: AEK365

Ο «Αίαντας» μπήκε δυνατά στο ματς, θέλοντας να... ξεπλύνει την ντροπή του περσινού τελικού κυπέλλου (ήττα 5-1). Ωστόσο, ήταν αναποτελεσματικός και δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Τσβόλε ήταν εκείνη που χαμογέλασε πρώτη (και τελευταία) στην αναμέτρηση, με τον Στεφ Νάιλαντ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 55' και να «γράφει» το 1-0.

Ο Άγιαξ αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο γκολ και να αποσοβήσει την ήττα και παράλληλα την απώλεια του πρώτου τροπαίου της νέας σεζόν.

Οι Καραγκούνης και Ιωαννίδης αγωνίστηκαν ως αλλαγή στις θέσεις των Τόμας (62') και Νάιλαντ (68') αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της πτήσης MH-17 της Malaysia Airlines.