16:59 23/2/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άρης Λ.-Ομόνοια: 1-1
(Τουράμ 6'-Ρούμπιο 63')

Το τελικό 1-1 στο Τσίρειο δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία ομάδα... Ούτε την Ομόνοια που ήταν καλύτερη και είχε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, ούτε τον Άρη που προηγήθηκε και είδε το γκολ του Κονσεϊσάο στο 93' να ακυρώνεται για χέρι...

ΕΝΠ-Αλκή: 5-0
(Ιμπραΐμι 21', 25', Τόφας 43', Τζέμα 81', Αγκούλο 90+1')

Η Ένωση πέτυχε τη μεγαλύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας

της Αλκής με 5-0 και διατήρησε τις ελπίδες που έχει για αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού. Σαφώς ανώτερη η ομάδα του Παραλιμνίου που καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα. Ιμπραϊμι (21', 25'), Τόφας (42'), Τζεμά (80') και Αγκούλο (91') οι σκόρερς για τους βυσσινί.

ΑΕΚ-Ανόρθωση: 2-1
(Παύλου 12', Ιβάνκο 81'-Αβραάμ 86')

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι απέναντι στην Ανόρθωση αφού επικράτησε με 2-1 με τέρματα του Παύλου (12') και του Ιβάνκο (82'), ενώ μείωσε στο 86' η Ανόρθωση με τον Αβραάμ. Καλύτερη η ΑΕΚ που κατά διαστήματα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο, υστέρησε η Ανόρθωση που με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα και μοιραία δέχθηκε την ήττα που την αφήνει στους 37 βαθμούς και μακριά από την Ευρώπη.