Πήρε το «διπλό» ο Άρης

20:41 12/10/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Άρης πέρασε δύσκολες στιγμές στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα με τον Πανελευσινιακό, ωστόσο κάλυψε γρήγορα τη διαφορά, μπήκε σε θέση οδηγού κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 78-70. Έπειτα από μία αναγνωριστική πρώτη περίοδο, ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε τη δεύτερη με ένα σερί 10-0, προκαλώντας εκνευρισμό στο στρατόπεδο του Άρη (ο Πάσαλιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή στο 14'), προτού ο Βασιλόπουλος ευστοχήσει για όγδοη φορά έξω από τη γραμμή των 6,75 (σε 11 προσπάθειες των γηπεδούχων!), διαμορφώνοντας το 35-24.

Οι παίκτες του Σκαραφίγκα συνέχισαν να σκοράρουν από μακριά, το ίδιο έκαναν όμως κι εκείνοι του Πρίφτη, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Πάσαλιτς για το προσπέρασμα στα μισά της τρίτης περιόδου (το 49-43 έγινε 49-52). Το σερί των "κιτρίνων" συνεχίστηκε και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 πόντους (4:42 πριν από το φινάλε), οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να διαχειριστούν με άνεση το προβάδισμά τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-40, 54-65, 70-78.

Πανελευσινιακός: Κοξ 15 (5/10τρ.), Ρόμπινσον 12 (7ασ.), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 4 (1), Μάρεϊ 14 (7ρ.), Αθανασούλας 11 (3), Μάρκοβιτς 14 (9ρ.), Δορκοφίκης, Ιωάννου.

Άρης: Πάσαλιτς 9 (2/9τρ., 4ασ.), Μανωλόπουλος (2ασ., 1κλ.), Γκίκας 3 (3ρ., 3ασ.), Ριντ 9 (2κοψ.), Τόμας 18 (2/2β., 5/7δπ., 2/3τρ., 5κλ.), Βεζένκοφ 19 (8/9δπ., 1/2τρ., 8ρ.), Νέιμικ 6 (9ρ.), Μούρτος 12 (2/2β., 2/6δπ., 2/4τρ., 10ρ., 2ασ., 2κοψ., 1κλ.), Σίμτσακ 2 (4ρ., 2ασ.).