Πήρε αυτό που ήθελε ο Φοίνικας

22:43 4/4/2015 - Πηγή: AEK365

Με κορυφαίο τον Τόμισλαβ Ντόκιτς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-1 σετ και πάνω στο «φώτο φίνις» της κανονικής περιόδου πήρε την 3η θέση της κανονικής περιόδου. Για την ακρίβεια, ο Φοίνικας ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό στους 43 βαθμούς αλλά είχε πλεονέκτημα στους μεταξύ τους αγώνες μόλις για δύο πόντους!
Ο Φοίνικας έκανε τη μεγάλη υπέρβαση

και πέρασε στην 4αδα και στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά την ήττα του υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας και με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό για τις θέσεις 5-8.
Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς ήταν σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί, ενώ τα ατομικά λάθη κάποιων παικτών του Εθνικού, στοίχισαν στην ομάδα.
Ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα με πολύ καλό σερβίς, αλλά και με αποτελεσματικές επιθέσεις στους τελευταίους πόντους. Από το 19-19 ο Ντόκιτς και ο Λάππας με δύο επιθέσεις έκαναν το 23-21 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τελος του σετ με 25-23.
Με καλύτερη ψυχολογία στο 2ο σετ και με σερβίς φωτιά ο Φοίνικας από το 10-10 οικοδόμησε διαφορά με 17-12 και 19-15. Οι γηπεδύχοι έκαναν λάθη, δεν απειλούσαν στο σερβίς και ο Φοίνικας έφτασε άνετα στο 2-0 σετ.
Η αντίδραση του Εθνικού ήρθε στο 3ο σετ όπου πάλι ο Φοίνικας πηρε μικρό προβάδισμα 15-13. Από εκεί ο Εθνικός πίεσε στο μπλοκ και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 18-15 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ για το 2-1 σετ.
Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Η εμπειρία και η ψυχραιμία των παικτών της Σύρου έπαιξε σημαντικό ρόλο. Το 8-8 έγινε 12-8 για τον Εθνικό με σερί 4-0 κι εκεί φάνηκε πως ο αγώνας θα οδηγεί στο τάι μπρέικ. Το εντυπωσιακό είναι πως ο Εθνικός προηγήθηκε και με 22-20 αλλά ο Φοίνικας με σερί 5-0 χάρις τα σερβίς του Λάππα έκανε ανατροπή και πήρε το σετ 25-22 και μαζί την πολύτιμη νίκη που του έδωσε την πρόκριση στην 4αδα.΄
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης

Τα σετ: 1-3 (23-25, 19-25, 25-21, 25-22)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες), Μίχαλι 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (2 άσσοι, 11/31 επ., 3 μπλοκ. 65% υπ. - 43% άρ.), Άντριτς 31 (2 άσσοι, 28/60 επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης -λ (77% υπ. - 59% άρ.), Κιόσης 4 (1 άσσος, 2/4 επ., 1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Χαραλαμπίδης 13 (5/10 επ., 8 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 34 (3 άσσοι, 30/60 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 5 (1 άσσος, 3/10 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 52% άρ.), Παπαδόπουλος Π. 6 (6/13 επ., 67% υπ. - 53% άριστες) / Εφραιμίδης -λ (69% υπ. - 41% άρ.), Πέκμανς 6 (6/10 επ., 45% υπ. - 27% άριστες), Παπαδόπουλος Χ. 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ)